Vlády po celom svete dlhujú bezprecedentných 91 biliónov dolárov, čo sa takmer rovná veľkosti globálnej ekonomiky. Je viac-menej isté, že suma si nakoniec vyžiada krutú daň. Dlhové bremeno narástlo do takej miery, že predpovedá pokles životnej úrovne aj v bohatých ekonomikách vrátane Spojených štátov, upozorňuje CNN.
V supervolebnom roku 2024 politici tento problém väčšinou ignorujú a nechcú voličom hovoriť o zvyšovaní daní a znižovaní výdavkov. V niektorých prípadoch dokonca dávajú nezodpovedné sľuby, ktoré by mohli priniesť ďalší rast cien, prípadne vyvolať novú finančnú krízu.
Medzinárodný menový fond minulý týždeň zopakoval varovanie, že „chronické fiškálne deficity“ v USA sa musia „naliehavo riešiť“. Znepokojení sú aj investori. „(Ale) pokračujúce deficity a rastúce dlhové bremeno urobili z tohto problému viac strednodobú záležitosť,“ povedal globálny šéf pre úrokové sadzby Roger Hallam vo Vanguard, jednej z najväčších správcovských spoločností na svete.
Riešenie dlhového problému si bude vyžadovať buď zvýšenie daní, alebo zníženie výhod, ako sú sociálne zabezpečenie a zdravotné poistenie, uviedla bývalá hlavná ekonómka na americkom ministerstve financií a teraz profesorka na Harvard Kennedy School Karen Dynanová. „Mnohí (politici) nie sú ochotní hovoriť o ťažkých rozhodnutiach, ktoré sa budú musieť prijať. Tieto rozhodnutia môžu mať veľmi vážne dôsledky na životy ľudí“.
V Spojených štátoch federálna vláda v tomto fiškálnom roku minie 892 miliárd dolárov na úrokové platby, viac než má vyčlenené na obranu. Budúci rok úrokové platby presiahnu jeden bilión dolárov na národný dlh vo výške 30 biliónov dolárov, čo je suma približne rovná veľkosti americkej ekonomiky, vyplýva z odhadov Rozpočtového úradu Kongresu (CBO).
CBO predpovedá, že dlh USA stúpne počas najbližšieho desaťročia na 122 percent HDP. A v roku 2054 sa očakáva, že dosiahne 166 percent HDP, čo spomalí hospodársky rast.