Dym je tak hustý, že slnečné lúče majú problém sa dostať cez okná do vnútra domu. Deti sa čudujú, prečo je ráno o deviatej ešte tma. Aj tie najmenšie tušia, že niečo nie je v poriadku.
Mnoho domov v Kalifornii nevetralo niekoľko dní, no neustále sú plné zápachu zhoreniny. Ovzdušie je plné exhalátov. Posledné požiare na západe Spojených štátov emitovali do ovzdušia viac oxidu uhličitého ako celá doprava v krajine.
Sezóna požiarov v roku 2020 ešte len dosiahne svoj vrchol, no už teraz prekonala všetky rekordy. Z 20 najväčších požiarov v histórii Kalifornie, je 6 stále aktívnych. Najväčší z toho sa už teraz zaradil na druhú historickú priečku.
Prvé požiare spustili búrky. Čoskoro sa k nim pridružil silný vietor, ktorý roznáša požiare veľkou rýchlosťou. Štáty Washington, Kalifornia a Oregon zaznamenávajú viac ako stovku aktívnych požiarov.
„Pripravujeme sa na udalosť s masovým počtom úmrtí,“ tvrdí oregonský šéf pre núdzový manažment. Dôvodom je počet tisícok budov, ktoré ohňu podľahli.
Kalifornské úrady ostali prekvapené silou požiarov, a to napriek ich opakujúcej sa frekvencii. Tento rok zhorelo už viac ako 10-tisíc kilometrov štvorcových územia, čo je o 60 percent viac ako počas rekordnej sezóny v roku 2018.
Mnoho požiarnikov sa miesto boja s požiarom sústredí na evakuáciu obyvateľstva. Celú situáciu sťažuje Covid. V evakuačných centrách nemôže byť podľa platných opatrení viac ako tisíc ľudí naraz.
Ikonickými sa stali fotky mostu v San Franciscu, ktoré zahalila oranžová obloha. Kalifornia, ktorej doteraz pri požiaroch pomáhali hasiči z okolitých krajín, ostala v boji sama. Dôvodom sú významné požiare aj v okolitých štátoch Washington a Oregon.
V štáte Oregon dostalo evakuačné nariadenie viac ako desať percent obyvateľstva.
Prekvapením sú veľké požiare vo Washingtone, ktorý ešte donedávna býval chladný a vlhký štát. „Sme v novej realite,“ dodáva ekologička z Univerzity vo Washingtone.