Tisícky sledovateľov švédskeho rappera 5iftyy si naladili jeho instagramový kanál, aby sledovali to, čo označil za dôležitý priamy prenos. Uvideli bradatého muža, ktorý urážal členov konkurenčného gangu, podporovaný tromi násilníkmi v kuklách. Muž so zlatou zbraňou bol Mustafa „Benzema“ Aljiburi, popredný člen švédskej narkotickej siete známej ako Foxtrot.

Predpokladá sa, že momentálne žije v Iraku a vystúpenie inscenoval, aby rozptýlil chýry o svojej smrti, pričom sa vyhrážal rôznym nepriateľom vrátane švédskeho prokurátora, informuje The Economist. Polícia tvrdí, že za posledných niekoľko rokov sa z Foxtrotu stal najväčší distribútor nelegálnych narkotík v krajine.

Švédsko už celé roky trpí vysokou mierou násilia. Za prvých desať mesiacov tohto roka došlo k 324 incidentom so strelnou zbraňou, pri ktorých zahynulo 48 ľudí. Miera kriminality so zbraňami je niekoľkonásobne vyššia ako v susedných krajinách. Gangy začali útočiť na domy rivalov ručnými granátmi a dynamitom; tento rok došlo k 139 výbuchom. Vláda sprísňuje zákony, zvyšuje rozpočet na vnútornú obranu, snaží sa o presadzovanie práva. „Mali sme to vidieť a prijať tieto opatrenia aspoň pred desiatimi rokmi,“ hovorí poradca švédskeho ministra spravodlivosti Daniel Bergstrom.

Celkovo zostáva Švédsko relatívne bezpečnou krajinou, no vyskytujú sa oblasti, kde sa konflikty odohrávajú častejšie. Predmestie Šokholmu Skarpnack zažilo niekoľko prestreliek a bombových útokov. Na nedávnom zasadnutí mestskej rady sa reč zvrtla aj na obavy o bezpečnosť. „Začiatkom roka 2022 sme mali niekoľko incidentov, ktoré nás skutočne vyľakali,“ hovorí členka mestskej rady Monica Lövströmová. Tento rok došlo v okrese k trom výbuchom; pri jednom z 19. augusta zničil výbuch schodisko bytového domu.

Gangy často používajú bombové útoky ako varovanie, no nikto z obyvateľov Skarpnacku nebol zabitý. Jedinou obeťou bombového útoku vo Švédsku sa tento rok stal 25-ročný náhodný okoloidúci. Začiatkom septembra bol však v lese južne od mesta nájdený zastrelený 13-ročný chlapec z jednej z bohatších a bezpečnejších oblastí okresu. Prokuratúra nezverejnila podrobnosti, ale tvrdí, že vražda súvisela s vybavovaním si účtov medzi gangmi. Keďže minimálny vek trestnej zodpovednosti je 16 rokov, gangy verbujú stále mladších tínedžerov ako drogových kuriérov a príležitostne aj nájomných vrahov.

Problematika kriminality zarezonovala aj v predvolebnej kampani. Stredopravý premiér Ulf Kristersson priviedol svoju stranu Umiernených k moci vo voľbách minulý rok tým, že obvinil z násilia gangov sociálnych demokratov, ktorí v krajine vládli od roku 2014.

Vláda skutočne sprísnila tresty, hoci mnohé z nich sú stále miernejšie ako v iných severoeurópskych krajinách. U. Kristersson hovorí, že chce prijať „dánske tresty za švédske zločiny“, čím sa zosúladia s dánskou legislatívou (napríklad zdvojnásobenie trestov za zločiny súvisiace s aktivitami gangu).

Zároveň sa rozšírili právomoci švédskej polície. Zákon, ktorý nadobudol účinnosť 1. októbra, umožňuje policajtom elektronické sledovanie na základe dôkazov, že subjekt je zapojený do organizovanej trestnej činnosti; predtým muselo byť jasné spojenie s konkrétnym trestným činom. Aj švédska polícia však dobre vie, že rozložiť drogové siete v rámci gangu je nesmierne náročné.

Ďalšie dôležité správy

Reality v Dubaji.
Neprehliadnite

Drogy sa šíria aj v bohatom Dubaji. Colníci zadržali miliardovú zásielku