Kým mnohé krajiny na celom svete bojujú s tvrdohlavo vysokou infláciou, nárast cien vo Švajčiarsku bol oveľa menej dramatický. Inflácia síce dosiahla v uplynulom roku 29-ročné maximum, avšak len 3,5 percenta. Je to hlboko pod dvojcifernými sadzbami iných vyspelých ekonomík, ako sú USA (9,1 percenta), Spojené kráľovstvo (11,1 percenta) a eurozóna (10,6 percenta).
„Myslím, že to cítia viac v zahraničí ako tu vo Švajčiarsku,“ povedal pre CNBC jeden nakupujúci v Zürichu. „Moja matka žije v Nemecku, v Berlíne, a vždy mi hovorí, že všetko je také drahé.“
Aké sú faktory, ktoré pomohli ochrániť Švajčiarsko pred nekontrolovateľnou infláciou? Ide o jednu z najbohatších krajín sveta s HDP na obyvateľa, ktoré prevyšuje HDP iných veľkých ekonomík, ako sú USA, Japonsko a Nemecko. Je takisto domovom niektorých z najbohatších ľudí na svete s priemerným majetkom 696 604 dolárov na dospelého – a zodpovedajúcimi vysokými životnými nákladmi.
Švajčiarske mestá Zürich a Ženeva sa vlani podľa Economist Intelligence Unit držali medzi 10 najdrahšími mestami sveta, aj keď inflácia zvýšila životné náklady na iných drahých miestach, ako sú Singapur a New York. V dôsledku toho sú švajčiarski občania vo všeobecnosti menej ovplyvnení rastom cien, pretože majú tendenciu minúť menšiu časť svojho príjmu na základné veci, ako je jedlo a ubytovanie, v porovnaní s položkami podľa vlastného uváženia.
„Keďže sú ľudia v priemere dosť bohatí, podiel potravín na celkovom rozpočte domácností nie je taký veľký, ako možno v iných krajinách,“ povedal pre CNBC Tobias Straumann, profesor ekonomických dejín na univerzite v Zürichu. „Samozrejme, máme aj nerovnosť. Ale z medzinárodného hľadiska máme, myslím si, veľmi dobre fungujúcu sociálnu politiku,“ dodal.
Stabilita švajčiarskeho franku
Ďalším dôvodom relatívnej cenovej stability Švajčiarska je silný švajčiarsky frank. Mena krajiny sa neustále posilňovala a jej hodnota rástla, aby v roku 2022 dosiahla paritu voči euru. Zatiaľ čo mnohé meny sa prepadli voči zhodnocovanému americkému doláru.
Je to do značnej miery spôsobené statusom „bezpečného prístavu“ švajčiarskej meny alebo obranného aktíva. Švajčiarsky frank je výrazne krytý veľkou rezervou zlata, dlhopisov a finančných aktív, ktoré pomáhajú Švajčiarskej národnej banke zabezpečiť stabilitu meny v časoch volatility.
Prospieva to aj Švajčiarsku, hospodárstvu silne závislému od medzinárodného obchodu. Švajčiarsko dováža každý rok tovar a služby v hodnote približne 302 miliárd dolárov, z ktorých väčšina pochádza zo susedných krajín EÚ. Silnejší švajčiarsky frank poskytuje efektívnu zľavu na tieto dovozy. Malý hornatý štát v západnej Európe exportuje takmer 305 miliárd dolárov ročne – z veľkej časti zahŕňa tovar a služby vyššej hodnoty, ako sú hodinky a liečivá, ktoré sú menej náchylné na kolísanie cien ako masovo vyrábané komodity s nízkou maržou.
Odolný zdroj energie
Švajčiarsko je menej vystavené niektorým vonkajším faktorom, ktoré zvýšili ceny v roku 2022, ako je napríklad ruská vojna na Ukrajine. Nie je až tak závislé od dovozu ropy a zemného plynu ako niektorí jeho európski susedia, pričom vodná elektrina hrá dôležitú úlohu v jeho zásobovaní energiou. Švajčiarski dodávatelia energie sú tiež z veľkej časti vo verejnom vlastníctve, čo znamená, že sú menej vystavení extrémnej volatilite trhu prostredníctvom finančných záchranných sietí, pričom podliehajú prísnejšej cenovej regulácii.
Na konci roka 2022 ceny energií vo Švajčiarsku vzrástli o 16,2 percenta – pod úrovňou, ktorej čelili najvýznamnejší partneri ako Nemecko (25 percent), Holandsko (30 percent), Spojené kráľovstvo (52,3 percenta) a Taliansko (64,7 percenta). Energetický regulátor v krajine teraz očakáva, že ceny v roku 2023 vzrastú o ďalších 27 percent, pričom priemerný účet za energiu pre domácnosť prekročí 1 215 švajčiarskych frankov (1 298 dolárov).
Jean-Claude Huber, manažér hotela Piz Buin Klosters vo východnom Švajčiarsku, uviedol, že štandardizácia dlhodobých energetických zmlúv pomohla ochrániť firmy, ako je tá jeho, pred akýmkoľvek väčším nárastom cien v tomto roku.
Dynamická cenová štruktúra štvorhviezdičkového hotela tiež znamená, že J.-C. Huber dokázal preniesť zvýšenie cien o približne päť až 10 percent na zákazníkov bez toho, aby poškodil dopyt. „So sadzbami sa môžeme hrať oveľa viac, ako keby ste mali stále pevné sadzby, a to nám veľmi pomáha. Som si istý, že náklady budú vyššie ako predtým, ale aj obrat by mal byť vyšší,“ povedal.
Kontrola cien tovarov a služieb
Okrem energetiky má Švajčiarsko takisto prísne kontroly cien tovarov a služieb, vďaka čomu sú menej náchylné na výkyvy spôsobené infláciou. Zo základných produktov používaných na meranie inflácie v eurozóne, vrátane potravín, bývania a dopravy, takmer jedna tretina (30 percent) podlieha cenovej regulácii vo Švajčiarsku – viac ako v ktorejkoľvek inej európskej krajine.
Ceny švajčiarskych potravín rástli v decembri minulého roka anualizovanou mierou štyroch percent v porovnaní s 11,9 percenta v USA, 16,9 percenta v Spojenom kráľovstve a 19,8 percenta v Nemecku. Vysoké clá na určité poľnohospodárske dovozy tiež znamenajú, že potraviny vyrobené na domácom trhu, ako napríklad mlieko a syry, sú zvýhodnené a menej ovplyvnené pohybmi na svetových potravinových trhoch. To zase pomohlo stimulovať ekonomiku krajiny.
„Snažíme sa nakupovať čo najviac švajčiarskych, ale aj regionálnych surovín,“ povedal J.-C. Huber. „Z dlhodobého hľadiska chceme, aby miestny priemysel fungoval.“ Inflácia by mala do roku 2024 klesnúť pod dve percentá.
To neznamená, že švajčiarski spotrebitelia boli úplne imúnni voči nedávnemu zvýšeniu cien. Miestni obyvatelia, ktorí hovorili s televíziou CNBC, zaznamenali relatívny nárast cien za prenájom ubytovania, ako aj cien niektorých potravinárskych výrobkov. „Aj keď máme akýsi scenár recesie, ľudia stále prichádzajú, a to, samozrejme, stabilizuje dopyt,“ povedal T. Straumann s odkazom na voľný pohyb osôb po Európe. „To isté očakávam pre tento rok 2023 a pravdepodobne aj pre rok 2024.“
Čo sa iné krajiny môžu naučiť od Švajčiarska
Jedinečná švajčiarska ekonomika sa vytvára desaťročia a pre väčšinu krajín je ťažké ju napodobniť nielen z pohľadu veľkoobchodu, ale aj vo všeobecnosti. Jej kurzovú politiku napríklad nedokáže nahradiť ani širšia eurozóna vzhľadom na rozdielne ekonomiky.
T. Straumann však povedal, že znárodnenie švajčiarskeho zásobovania energiou ponúka dôležité ponaučenie pre ostatné krajiny, najmä tie národy v Európe, ktoré prešli širokým posunom k privatizácii a teraz doplácajú na svoju cenu. „Zo strednodobého až krátkodobého hľadiska to bol veľmi dobrý nápad,“ povedal o privatizácii dodávok energie. „Ale nie je to veľmi odolné a teraz ich to prenasleduje.“
„V tom čase veľa ľudí hovorilo, že Švajčiari sú príliš konzervatívni,“ dodal. „Ale spätne by som povedal, že to bolo veľmi dobré rozhodnutie.“