Japonsko sužuje najväčší nedostatok ryže za posledné desaťročia v dôsledku zlého počasia a prudkého nárastu turistov, čo komplikuje už aj tak prísnu reguláciu trhu s ryžou. Cítiť to najmä v dôsledku konzumácie jedál ako suši, onigiri a yakitori.
Podľa správy amerického ministerstva poľnohospodárstva dopyt po stolovej ryži v Japonsku v lete 2024 prekonal produkciu, čo viedlo k najnižším zásobám za viac ako 20 rokov. Spotrebitelia začali hromadiť ryžu v rámci príprav na tajfúnovú sezónu a pre obavy zo zemetrasenia, uvádza portál CNBC.
V auguste mnohé supermarkety hlásili nedostatok bielej ryže a niektoré obchody obmedzili nákupy na jedno vrece na osobu. Ceny ryže dosiahli vtedy 16 133 jenov (112,67 dolára) za 60 kilogramov, čo predstavuje trojpercentný nárast oproti predchádzajúcemu mesiacu a päťpercentný nárast od začiatku roka.
Turisti z celého sveta miera do Japonska, dôvodom je lacný jen
Zásoby ryže v súkromných skladoch sa v júni vyšplhali na 1,56 milióna ton, čo je najnižšia hodnota za posledné roky. Ministerstvo poľnohospodárstva, lesníctva a rybárstva uviedlo, že okrem príprav na prírodné katastrofy sa na zvýšenom dopyte po stolovej ryži podieľajú aj zahraniční turisti, ktorí zvyšujú požiadavky v sektore stravovacích služieb.
Podľa analytika Oscara Tjakru z Rabobank spotreba ryže turistami vzrástla z 19-tisíc ton v období od júla 2022 do júna 2023 na 51-tisíc ton medzi júlom 2023 a júnom 2024. Hoci sa spotreba viac než zdvojnásobila, stále je to relatívne malé množstvo v porovnaní s ročnou domácou spotrebou ryže, ktorá presahuje sedem miliónov ton.
Japonsko privítalo rekordných 17,8 milióna turistov v prvej polovici roka, čo výrazne prevyšuje úroveň pred pandémiou. Tento trend pokračuje, pričom v júli navštívilo krajinu 3,3 milióna cestovateľov, najviac v histórii.