Po tom, ako juhokórejský startup Quantum Energy Research Center v júli 2023 oznámil svetu, že má supravodič fungujúci pri bežnej izbovej teplote, sa táto informácia stala virálnou. Na sociálnych sieťach sa odvtedy nešetrí výrazmi ako „svätý grál fyziky pevných látok“, ktorý by mohol pomôcť vyriešiť klimatickú krízu a z levitujúcich vlakov spraviť celkom bežnú vec.

Supravodivosť
Supravodivosť je stav materiálu, pri ktorom sa spravidla pri nízkych teplotách prestáva prejavovať elektrický odpor a prúd tak môže cirkulovať bez straty energie. V niektorých prípadoch možno supravodivosť ovplyvniť aj vysokým tlakom.

Na videu, ktoré vedci zverejnili, LK-99 javí vlastnosti supravodiča, ako je nulový odpor či Meissnerov efekt za celkom bežných podmienok bez nutnosti zmeniť tlak či teplotu. Vzorka levituje nad magnetom, čo by eventuálne dokazovalo nulové magnetické pole v jej vnútri. Supravodivý materiál LK-99 je pritom kombináciou olova, medi, fosforu a kyslíka.

Meissnerov efekt
Meissnerov efekt je jav v oblasti supravodivosti, kedy supravodivý materiál vytláča vonkajšie magnetické pole zo svojho vnútra. Zvyčajne sa to deje pri nízkych teplotách a vnútro materiálu vďaka tomu zostáva bez magnetického poľa pri zachovaní nulového odporu proti elektrickému prúdu.

Senzácia tkvie v tom, že doteraz bolo potrebné na vyvolanie supravodivosti vytvárať podmienky v podobe extrémne nízkych teplôt či výrazne vysokého tlaku. Prvá reakcia na LK-99 zo strany vedcov bola pomerne skeptická a odmietavá. Ako poznamenala Inna Vishik, experimentálna výskumníčka v oblasti kondenzovaných látok na Kalifornskej univerzite, takéto objavy sa objavujú aspoň raz ročne. Dokonca sa pre ne zaužíval výraz „neidentifikovateľné supravodivé objekty“.

Nie je všetko supravodič, čo sa blyští

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa