Moderátor Marek Janitor a šéfredaktor TRENDU Ronald Ižip rozoberajú najdôležitejšie udalosti týždňa.
Automobilový priemysel na Slovensku: pozitíva a negatíva
Ronald Ižip vyzdvihol význam automobilového priemyslu pre slovenskú ekonomiku: „Automobilový sektor stále ťahá ekonomiku vďaka vývozu, ale dlhodobá perspektíva nie je pozitívna.“ Varoval, že klesajúci dopyt po autách, obchodné vojny a nedostatok nabíjacej infraštruktúry pre elektromobily môžu spôsobiť ďalšie problémy.
Finančný majetok Slovákov vs. Čechov
Diskutovalo sa o výraznom rozdiele vo finančnom majetku Slovákov a Čechov. „Česi majú burzu, my nie. Nemôžeme sa čudovať, že Slováci investujú len do nehnuteľností,“ povedal R. Ižip. Upozornil, že Slováci nevyužívajú potenciál finančných aktív, čo dlhodobo brzdí akumuláciu bohatstva.
Zdravotníctvo: Politizácia a neefektivita
R. Ižip kritizoval stav slovenského zdravotníctva: „Systém je extrémne spolitizovaný, dominujú v ňom štátne monopoly, a preto nefunguje“. Upozornil, že aktuálne zvýšenie platov zdravotníkov neprinesie riešenie hlavných problémov, ako je nedostatok personálu a zanedbaná infraštruktúra. „Zdravotníctvo skôr či neskôr skolabuje, ak nepríde k zásadným reformám,“ varoval.
Čerpanie eurofondov: Plytvanie bez výsledkov
Šéfredaktor TRENDU označil čerpanie eurofondov na Slovensku za neefektívne: „Eurofondy sú využívané krátkodobo na ekonomický rast, ale nevytvárajú významnejšie reálne hodnoty“. Kritizoval centralizáciu pri rozdeľovaní fondov a navrhol decentralizáciu: „Eurofondy by mali smerovať priamo na samosprávy, ktoré lepšie vedia, kam peniaze investovať“.
Politika a populizmus: Dlhodobé riziká
Diskutovalo sa o politických výzvach a rizikách populizmu. R. Ižip zdôraznil, že zodpovedná politika je nepopulárna: „Pokiaľ štát šetrí a správa sa zodpovedne, polarizuje voličov. Populisti potom ľahko získavajú podporu.“ Varoval pred krátkodobými politickými rozhodnutiami, ktoré brzdia dlhodobý rozvoj.
Podcast uzavrel výzvou na politickú odvahu a potrebu dlhodobých strategických riešení, ktoré zabezpečia hospodársku a sociálnu stabilitu.