Pocit finančnej istoty je relatívny. Keďže sa inflácia drží vysoko, mnohé rodiny majú stále problém s vyššími cenami potravín. Aj bývanie naďalej zostáva drahé. Podľa prieskumu newyorskej spoločnosti Bankrate istý komfort dokáže zaistiť ročný príjem 186-tisíc dolárov. Je to trojnásobok priemernej ročnej mzdy 59 540 dolárov v USA, ktorú vykazuje Úrad pre štatistiku práce Spojených štátov (Bureau of Labor Statistics) v prípade pracovníka na plný úväzok za štvrtý štvrťrok 2023.
Na to, aby sa Američania cítili bohatí, by ale potrebovali v priemere zarobiť približne 520-tisíc dolárov. Viac ako jeden z piatich opýtaných (23 percent) uviedol, že táto suma by mala byť milión dolárov. Len 37 percent verí, že niekedy dosiahnu príjem, ktorý im poskytne finančné pohodlie.
Výskumy behaviorálnych vedcov potvrdzujú, že čím viac niektorí ľudia zarábajú, tým väčšie majú výdavky. Potreby sa menia na nevyhnutnosti. Luxus sa stáva bežnou záležitosťou. Tí, ktorí zarábajú slušný, ak nie vynikajúci plat, majú paradoxne stále pocit, že úspech im uniká.
V knihe The Big Leap psychológ Gay Hendricks hovorí o „probléme horného limitu“. „Milióny ľudí sú zaseknuté na pokraji dosiahnutia cieľov, nemôžu prekonať prekážku a zápasia so stropom, ktorý je úplne pod ich kontrolou a čaká na to, aby bol odstránený,“ napísal G. Hendricks. Ľudia sabotujú finančný rast nadmerným míňaním, aj keď zarábajú šesť- alebo sedemciferné sumy. Tento problém sa vyskytuje u profesionálnych športovcov, z ktorých mnohí sú na mizine, hoci počas kariéry zarobili milióny, rovnako je to v prípade výhercov lotérie.
Títo jedinci nešetria na dovolenkách, snažia sa, aby každá ďalšia bola luxusnejšia ako predchádzajúca. Podobne je to s kúpou nového auta, domu, šperkov alebo investovaním. Človek nikdy nebude mať pocit, že má dosť peňazí, ak si neuvedomí skutočný prebytok, konštatuje Washington Post.