Let je oficiálne naplánovaný na marec roku 2023. Najnovší model rakety by mal v budúcnosti prepravovať ľudí a náklad medzi Zemou a Mesiacom. Podľa Muska tento projekt predstavuje základný stavebný kameň v jeho pláne kolonizovať Mars, uviedla agentúra Statista.
Do cesty sa však môže tomuto súkromnému letu postaviť Federálny úrad pre letectvo (FAA), keďže doposiaľ nevydal licenciu na tento let. Tento americký úrad reguluje štarty rakiet v USA a pre chýbajúcu licenciu sa už v minulosti odložilo množstvo plánovaných termínov štartov.
V zásade je pravdepodobné, že bude FAA spoločnosti SpaceX naklonený vzhľadom na to, že spoločnosť je jedným z najdôležitejších dodávateľov NASA.
Vo fiškálnom roku 2022 udelila americká vesmírna agentúra NASA Muskovej spoločnosti kontrakt v objeme približne 2 miliárd dolárov z celkového schváleného rozpočtu 24 miliárd dolárov.
Vesmírna spoločnosť SpaceX teda získala o 25 percent viac finančných prostriedkov ako v roku 2021 a predbehla Boeing. Dostala sa tak na pozíciu druhého dodávateľa agentúry s najväčším počtom udelených kontraktov.
V novembri, mesiac po skončení predchádzajúceho fiškálneho roka, NASA oznámila financovanie ďalšej misie Artemis na pristátie na povrchu Mesiaca vo výške 1,2 miliardy dolárov.
Okrem spoločnosti SpaceX mal z rozpočtu NASA najväčší prospech Kalifornský technologický inštitút. Možno to vysvetliť tým, že univerzita prevádzkuje výskumné zariadenie NASA Jet Propulsion Lab. Od októbra 2021 do konca septembra 2022 na univerzitu prúdilo približne 2,7 miliardy dolárov, čo je zhruba o 12 percent viac ako v predchádzajúcom roku.
Naopak, ostatní hlavní dodávatelia vrátane spoločností Boeing, Lockheed Martin a SAIC dostali v niektorých prípadoch výrazne nižší rozpočet ako v predchádzajúcom roku.
V porovnaní s NASA sa jej európsky náprotivok, Európska vesmírna agentúra (ESA), musí uspokojiť s výrazne nižšími finančnými prostriedkami. V roku 2022 mala táto vnútroštátna agentúra k dispozícii približne 4,8 miliardy eur, z čoho približne 50 percent pochádzalo len z Nemecka, Spojeného kráľovstva a Francúzska.
Francúzsko je zároveň jediným európskym štátom, ktorý v minulom roku hostil vesmírnu spoločnosť s významným počtom štartov rakiet. Arianespace uskutočnila v roku 2022 šesť štartov. Umiestnila sa tým v celosvetovom počte štartov na piatom mieste, ďaleko za SpaceX, štátnymi vesmírnymi agentúrami Roscosmos z Ruska a China Aerospace Science and Technology Corporation.
You will find more infographics at Statista