Súčasná podoba systému zdravotníctva je neudržateľná. Je najvyšší čas začať budovať stabilitu v systéme dlhodobejším rozpočtovaním a prestať sa snažiť o politický mikromanažment celého systému. Vyplýva to z vyjadrenia analytika INESS Martina Vlachynského.
„Občanom treba začať komunikovať, že podobne ako v dôchodkovom systéme súčasná podoba systému je neudržateľná a bude musieť prísť k zásadným rozhodnutiam o financovaní systému, spoluúčasti či nároku,“ spresnil.
Systém podľa analytika čelí a ešte viac bude prudko rastúcim nárokom pacientov z dôvodu starnutia, nových technológií i väčšej emancipácie a obmedzenej schopnosti zdravotníctva produkovať dodatočné služby, najmä pre nedostatok pracovnej sily. „Vlády sa tomu roky snažia čeliť prihadzovaním peňazí a politickým mikromanažmentom celého sektora, čo však vedie k ešte horším výsledkom,“ skonštatoval.
Zreťazenie covidových rokov a inflačnej krízy podľa neho celý systém priblížilo k stavu, keď môže hroziť ohrozenie fungovania jeho základných elementov, a to najmä zdravotných poisťovní. Upozornil, že vlani pokračovalo zadlžovanie nemocníc, zdravotné poisťovne sa ocitli v ťažkých stratách a pokračovalo sa v „nesystémovom obsypávaní náhodnými sumami peňazí“ ako stabilizačný príspevok pre zdravotníkov.
Vlachynský za pozitívum minulého roka považuje častejšiu diskusiu o konkrétnych reformách. „Viaceré sú v štádiu pokusu o aplikáciu – konkrétne vzdelávanie, lieková politika, optimalizácie siete nemocníc,“ podotkol s tým, že chýba však ich prepojenie do jedného komplexu. Poukázal tiež, že „opadla“ pandémia ochorenia covid-19, čo predstavovalo významnú úľavu pre systém.