Umelá inteligencia je pri vyhodnotení vyšetrenia srdca ultrazvukom lepšia ako ľudia, vyplynulo z novej americkej štúdie. Zatiaľ čo predchádzajúce prieskumy ukázali potenciálnu silu umelej inteligencie v prípade vyšetrení röntgenom, ultrazvukom či na magnetickou rezonanciou, najnovšia klinická štúdia sa zamerala výhradne na srdce, uviedla agentúra AFP.

Podľa jedného z autorov štúdie, kardiológa Davida Ouyanga z Los Angeles, výsledky úspešného prieskumu ukázali, kde všade by sa umelá inteligencia v budúcnosti dokázala uplatniť. Takzvaná echokardiografia (ECHO) sa používa pri vyšetrení srdcových funkcií a parametrov jednotlivých srdcových oddielov. Vyšetrenie vykonávajú špecialisti v oblasti sonografie, ktorí zvyčajne snímku ešte pred odovzdaním kardiológovi vyhodnotia.

Nová štúdia, zverejnená v časopise Nature, postavila vedľa seba týchto špecialistov a umelú inteligenciu a sledovala, kto poskytne najpresnejšie počiatočné hodnotenie. Obe skupiny hodnotili takzvanú LVEF, čiže ejekčnú frakciu ľavej (srdcovej) komory. Ide o test, ktorý je meradlom schopnosti srdca pumpovať krv. Dokáže napríklad zistiť, či pacienti prekonali srdcový záchvat alebo či môžu podstúpiť operáciu implantácie defibrilátora.

V štúdii bolo použitých takmer 3 500 ultrazvukových vyšetrení srdca, ktoré boli náhodne rozdelené medzi špecialistov a umelú inteligenciu. Ich hodnotenie bolo následne posúdené kardiológmi, ktorí nevedeli, ktoré pochádzajú od ľudí a ktoré z druhej skupiny.

Kardiológovia pritom urobili podstatné zmeny vo viac ako 27 percentách hodnotení vykonaných ľuďmi a v takmer 17 percentách hodnotení, ktoré vykonala umelá inteligencia, píše sa v štúdii.

„Umelá inteligencia bola rýchlejšia, presnejšia a kardiológovia ju nerozoznali,“ uviedol David Ouyang. Ako dodal, v Spojených štátoch, ale aj po celom svete, je nedostatok expertov v oblasti sonografie a využitie umelej inteligencie by im ušetrilo ich drahocenný čas.

Model umelej inteligencie bol vycvičený na takmer 145-tisíc echokardiogramoch a pre spracovanie veľkého množstva dát používa takzvané hlboké učenie (Deep Learning), ktoré patrí do kategórie strojového učenia.

Výskumníci teraz žiadajú Americký úrad pre výživu a lieky (FDA) o schválenie používania metódy. Dúfajú, že sa tak čoskoro stane aj v Európskej únii a inde na svete, doplnil kardiológ z Los Angeles. Francúzsky kardiológ Florian Zores štúdiu ocenil, avšak vo Francúzsku by podľa neho umelá inteligencia nenašla v tomto prípade také uplatnenie, pretože počiatočné vyšetrenie ultrazvuku srdca tu vykonávajú už priamo kardiológovia.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

K vzbure robotov pravdepodobne nedôjde. Umelá inteligencia však môže prebrať riadiace pozície