Potenciálne rozšírenie EÚ o deväť nových členských štátov by mohlo výrazne ovplyvniť rozpočet bloku. Nová štúdia organizácie Bruegel analyzovala, čo by sa mohlo stať s kohéznymi fondmi, ktoré menej rozvinuté únijné regióny dostávajú na zníženie rozdielov medzi nimi a bohatšími regiónmi.

V súčasnosti sa väčšina menej rozvinutých regiónov nachádza v južnom Španielsku, Taliansku, Portugalsku, Grécku a východnej Európe. Pristúpenie nových štátov by však túto geografiu zmenilo, píše Euronews.

Mnohé z aktuálnych menej rozvinutých regiónov by bolo prekvalifikovaných na „prechodové“, čo znamená, že by dostávali menej kohéznych prostriedkov. Je to preto, že väčšina nových „menej rozvinutých regiónov“ s HDP na obyvateľa pod úrovňou 75 percent priemeru EÚ by sa nachádzala v nových členských štátoch EÚ.

Taliansko a Španielsko by podľa Bruegelu zaznamenali najväčšie škrty vo financovaní. Každá z krajín by prišla o takmer deväť miliárd eur. Portugalsko by si pohoršilo o štyri a Maďarsko s Rumunskom o dve miliardy eur. Poľsko by napriek presunu niektorých regiónov do vyšších kategórií nečelilo zníženiu kohéznych prostriedkov, keďže jeho alokácia bola už obmedzená celkovým stropom vo výške 2,3 percenta HDP pre väčšinu kohéznych platieb.

Celkovo by potenciálne rozšírenie na 36 štátov zvýšilo dlhodobý rozpočet EÚ z 1 211 na 1 356 miliárd eur. Očakáva sa, že blok pred potenciálnym rozšírením pristúpi k revizii rozpočtových pravidiel a zavedie prechodné obdobie predtým, než budú môcť noví členovia získať prístup k fondom.

Ďalšie dôležité správy

Lukáš Kovanda - český ekonóm
Neprehliadnite

Lukáš Kovanda: Rozdiely krajín eurozóny sa zväčšujú, mohlo by dôjsť k jej rozpadu