Kolektívna zmluva vyššieho stupňa (KZVS) sa uzatvára pre jednotlivé odvetvia činnosti, napríklad strojárstvo či verejnú cestnú dopravu. Je nadradená kolektívnym zmluvám, ktoré majú uzatvorené v niektorých podnikoch firmy s odbormi, no aj Zákonníku práce. Ten stanovuje na Slovensku minimálne štandardy podmienok pre zamestnancov.

Zamestnávateľom sa v zásade jednostranný proces rozširovania KZVS nepozdáva a dokonca sa im podarilo dostať na svoju stranu prezidenta. Ten novelu po jej prvom vlaňajšom schválení v parlamente nepodpísal a vrátil ju späť na prerokovanie. K tomu navrhol, aby sa rozšírenie KZVS týkalo firiem s aspoň 50 zamestnancami. Tiež aby firmy, ktoré už majú vlastné podnikové kolektívne zmluvy, sa riadili naďalej nimi a neboli zahrnuté do rozširovania záväznosti vyšších zmlúv.

Prelomené veto

Jeho veto však parlament koncom novembra prelomil, pričom nezohľadnil žiadnu z jeho pripomienok. A tak už vo veľmi blízkej budúcnosti možno čakať rozšírenie vyšších zmlúv minimálne v elektrotechnickom priemysle, nasledovať by mohol strojársky a hutnícky. Aspoň tak vykresľuje plány hneď pre začiatok roka predseda Odborového zväzu KOVO Emil Machyna.

Podľa údajov rezortu práce, ktoré novelu pripravilo, platilo predvlani 22 kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa pre 13 odvetví. Napríklad v strojárstve pracovalo približne 150-tisíc zamestnancov, no KZVS kryli len okolo 30-tisíc zamestnancov.

Negatívny postoj k opätovnému rozšíreniu právomoci odborov má naopak prezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Rastislav Machunka. „V čase pretrvávajúcich dopadov krízy nie je možné rozširovanie kolektívnych zmlúv na spoločnosti, ktoré o nich nerokovali.“ Skôr je za presadzovanie záujmov zamestnancov cez kolektívne zmluvy v jednotlivých podnikoch.

Aj dvojnásobné podmienky

Napríklad podľa KZVS pre odvetvie strojárstva je príplatok za prácu nadčas cez víkend 50 percent z priemernej mzdy. Zákonník ráta s polovičnou sumou. Pri práci cez sviatky vyššia zmluva stanovuje príplatok vo výške 100 percent z priemeru miezd, legislatívne minimum je 50 percent.

Malej výrobnej firme s presným postupom výroby a počtom zamestnancov okolo stanovenej 20-osobovej hranice môže ale výpadok vo výrobe spôsobiť už aj nariadenie, na koľko hodín musí povinne uvoľniť na „odborársku“ činnosť jedného zo zamestnancov.

Rozšírenie KZVS

  • návrh na rozšírenie môže dať odborová organizácia najneskôr pol roka pred koncom platnosti aktuálnej KZVS (tie platia väčšinou rok, no niekedy aj 1,5 r.),
  • rozšíriť sa môže KZVS len v tom odvetví, v ktorom už vyššia zmluva existuje (na jej ustanovení sa musia dohodnúť firmy s odborármi),
  • návrh rozšírenia zverejní najskôr ministerstvo práce do 10 dní v Obchodnom vestníku, ak má akýkoľvek zamestnávateľ z daného odvetvia pripomienky, má 30 dní na ich písomné oznámenie ministerstvu,
  • ministerstvo vymenuje poradnú komisiu, ktorá do 20 dní od skončenia pripomienkovania návrh rozšírenia posúdi, no jej názor je len odporúčací,
  • ak ministerstvo rozšírenie odobrí, uverejní ho v Zbierke zákonov,
  • rozšírenie následne platí na firmy s aspoň 20 zamestnancami, ktoré spadajú činnosťou podľa dvojmiestneho SK NACE kódu do daného odvetvia.

Rozšírenie sa nevzťahuje najmä na firmy

  • s menej ako 20 zamestnancami,
  • ktorých viac ako 10 % zamestnancov je zdravotne postihnutých,
  • ktoré fungujú menej ako 24 mesiacov,
  • ktoré sú v likvidácii alebo ich postihla iná mimoriadna udalosť (v zmysle z. o civilnej ochrane obyvateľstva).

PRAMEŇ: Novela zákona o kolektívnom vyjednávaní, TREND.sk