Kanadská vláda donútila dve hlavné železničné spoločnosti v krajine k arbitráži s ich odborovými zväzmi, aby tak zabránila prípadným hrozivým ekonomickým následkom na kanadskú ekonomiku, ale aj na ekonomiku USA, ak by nákladné vlaky zostali dlhšie odstavené. Zamestnanci kanadských železníc sa tak vrátia do práce a prevádzka železničnej nákladnej dopravy by mohla byť plne obnovená do niekoľkých dní. Oznámil to železničný odborový zväz Teamsters.
V železničných spoločnostiach Canadian National (CN) a Canadian Pacific a Kansas City Southern (CKPC) pracuje dohromady zhruba 10-tisíc ľudí. Odborovým vyjednávačom sa nepodarilo dosiahnuť dohodu v súvislosti s rozvrhnutím zmien, so mzdami a v súvislosti s tým, ako predchádzať únave zamestnancov. Zamestnanci tak vo štvrtok prerušili prácu.
Začne sa proces rozhodcovského konania
Podnikateľské skupiny sa obávali, že by to mohlo spôsobiť ekonomické škody v hodnote stoviek miliónov dolárov. Kanadská vláda preto vo štvrtok oznámila, že požiada nezávislú radu pre priemyselné vzťahy, o vydanie nariadenia o návrate do práce.
Kanadský minister práce Steven MacKinnon novinárom povedal, že okrem nariadenia návratu do práce požiadal CIRB aj o to, aby začala proces záväzného rozhodcovského konania medzi odborovým zväzom Teamsters a spoločnosťami a predĺžila platnosť existujúcich pracovných zmlúv do doby, než budú podpísané nové.
Podnikateľské skupiny a spoločnosti požadovali, aby vláda konala. Kanada je druhou najväčšou krajinou na svete podľa rozlohy a pri preprave širokej škály komodít a priemyselného tovaru je značne závislá od železnice. Kanadská ekonomika je silne prepojená s ekonomikou USA, čo znamená, že zastavenie prevádzky by zasiahlo aj severoamerické dodávateľské reťazce.
Zámerné vytváranie krízy
Šéf odborov Teamsters Paul Boucher obvinil firmy CN a CPKC, že sú pre vyšší zisk ochotné ohroziť bezpečnosť na železnici. Odbory tiež obvinili firmy zo zámerného vytvárania krízy, aby tak donútili vládu zasiahnuť. Rozhodnutie vlády kritizuje aj ľavicová Nová demokratická strana (NDP), o ktorej podporu sa opiera vláda, aby mohla zostať pri moci. Podľa nich kabinet týmto krokom vyslal odkaz všetkým korporáciám, že byť zlým šéfom sa vypláca.