Ľudia od druhých príliš často počúvajú rady o tom, aby sa ničoho nebáli a boli odvážni. Strach je však cenným nástrojom, a to najmä z hľadiska budovania bohatstva, zdôraznila pre portál CNBC expertka na osobné financie Farnoosh Torabiová. Podľa nej je dôležité tento pocit neignorovať.

V období pretrvávajúcej inflácie, vysokých úrokových sadzieb, kolapsov bánk, geopolitickej neistoty a hroziacej recesie je normálne obávať sa nepredvídateľných situácií. Akonáhle človek získa jasnú predstavu o podstate svojho strachu, môže ho využiť na zlepšenie finančnej situácie. „Strach je v tomto smere príležitosťou,“ podotkla Torabiová. Nasledujúce dva kroky vám podľa nej pomôžu využiť strach na budovanie bohatstva.

1. Získajte informácie o tom, čo vás desí

„Ľudia, ktorí sa pustia do vecí, ktoré sa im zdajú desivé, môžu z týchto situácií vyjsť potenciálne úspešnejší," povedala expertka. Ak sa bojíte investovať na burze, možno je to preto, lebo sa bojíte, že prídete o peniaze. Je to úplne pochopiteľné.

„Riešením nie je neinvestovať, ale vzdelávať sa a pochopiť, že trh je volatilný. Keď ale investujete z dlhodobého hľadiska, v rámci diverzifikovaného portfólia máte väčšiu šancu na úspech,“ poradila Torabiová.

Poklesom trhu sa síce nedá vyhnúť, no investori s dlhým investičným horizontom dosahujú priemerný ročný výnos na úrovni takmer 10 percent. „Niekedy je strach impulzom viac sa vzdelávať,“ dodala odborníčka.

2. Predstavte si najhorší možný scenár

Často sú to ženy, kto pociťuje finančnú neistotu. Vyplynulo to z tohtoročnej štúdie spoločnosti Northwestern Mutual. Podľa výskumu Varo Bank zas existuje vyššia pravdepodobnosť, že práve ženy budú žiť od výplaty k výplate, pričom sa často považujú za finančne zraniteľné osoby.

V tomto prípade treba začať premýšľať o najhoršom možnom scenári, poradila Torabiová. Ak sa bojíte recesie, je načase porozmýšľať o tom, čo by sa stalo, keby ste prišli o prácu.

Takmer šesť z desiatich žien v prieskume Northwestern Mutual uviedlo, že nemá dlhodobý finančný plán, ktorý zohľadňuje hospodárske cykly. Môže ísť napríklad o určenie spôsobov, ako znížiť výdavky a vytvoriť finančnú rezervu s cieľom zachovať si súčasnú životnú úroveň aj v prípade dočasného výpadku príjmu.

„Náš mozog má zvyk hľadať trvalý liek a zvyčajne spočíva vo vytvorení plánu,“ uzavrela Torabiová.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotka
Neprehliadnite

Čo s ľuďmi, ktorí robia pre viac firiem? Preneste sa cez to, radí manažérom expert z Microsoftu