Stiahnutie nemeckého systému Patriot bolo dlhodobo plánované, vopred komunikované medzi spojencami a rovnako avizované verejnosti ešte koncom minulého roka. Poukázalo na to Ministerstvo obrany SR s tým, že uskutočňovanie údržby týchto systémov je prirodzenou súčasťou procesu.
Rotácia systémov
„Prítomnosť systémov protivzdušnej obrany spojeneckých krajín a ich rotácie na území Slovenskej republiky sú závislé od vývoja bezpečnostného prostredia a možností spojencov,“ poznamenala hovorkyňa rezortu obrany SR Martina Kakaščíková.
S Nemeckom podľa nej rezort diskutuje o presnejších detailoch. „Rovnako sme v kontakte aj s ďalšími spojencami o možnostiach náhrady, keďže silné východné krídlo NATO je prioritou Aliancie a spoločný prístup k protivzdušnej obrane na východnom krídle NATO bude aj jednou z tém nadchádzajúceho samitu NATO vo Vilniuse,“ poukázala.
Ochrana vzdušného priestoru
Ministerstvo pripomenulo, že vzdušný priestor SR je „chránený ako nikdy predtým“ a aj v prípade Nemecka budú postupovať podobne ako pri obmene amerického systému za taliansky. „To znamená, že so spojencami zabezpečíme adekvátnu náhradu,“ potvrdila Kakaščíková.
Na území SR tiež zostáva rozmiestnený systém protivzdušnej obrany SAMP/T, ktorý prevádzkuje Taliansko na vlastné náklady. „Tieto a ďalšie nasadené systémy sú efektívne, spoľahlivé a zabezpečujú vysokú úroveň obrany vzdušného priestoru Slovenska,“ potvrdila Kakaščíková.
Nemecké médiá informovali, že nemecká armáda plánuje tento rok ukončiť nasadenie svojich systémov protivzdušnej obrany Patriot v Poľsku a na Slovensku.