Mýliť sa je ľudské. Avšak v prípade niektorých architektonických a inžinierskych omylov to môže byť veľmi drahé, v horšom prípade dokonca aj smrtiace.

TREND prináša výber najväčších architektonických chýb. Sú to príklady situácií, keď stavitelia nedbali dostatočne na prírodné zákonitosti.

Walkie Talkie building on 20 Fenchurch Street at sunrise - London,England, 8th August 2018
Zdroj: Shutterstock

Budova, ktorá chcela usmažiť okolie

V Londýne vyčíňal pred vyše desiatimi rokmi rozžeravený mrakodrap. Odraz slnečných lúčov od jeho presklenej fasády demoloval karosérie áut, rozpúšťal farbu na povrchoch a pálil koberce pred vstupmi do prevádzok obchodov a reštaurácií. Peklo v okolí budovy trvalo približne dve hodiny denne počas dvoch až troch týždňov v roku, v závislosti od polohy slnka. Teplota v exponovaných miestach vraj vystúpila nad 70 stupňov Celzia.

Príčinou týchto nepríjemností bol zahnutý tvar jednej zo stien budovy. Tá odrážala veľké množstvo slnečných lúčov a sústreďovala ich na malú plochu pod mrakodrapom. Tridsaťsedemposchodovú budovu 20 Fenchurch Street, ktorá stála 200 miliónov libier, dokončili v roku 2014. Keďže problém s prehrievaním okolia sa ukázal ešte pred dokončením, presklenú fasádu budovy napokon vybavili slnečnými clonami. Hoci developer tvrdil, že cena budovy sa tým nijako nenavýšila, iné zdroje uvádzajú dodatočné náklady 10 miliónov libier.