Zvyšných zhruba osem miliónov eur v ňom môže pribudnúť v budúcich rokoch. Podmienkou však je, že sa Váhostavu bude dariť. Vo svojej správe o činnosti fondu to konštatuje ministerstvo financií. Správu má prerokovať vláda na svojom stredajšom zasadnutí.
Z Váhostavu sa stala veľká kauza aj preto, že jeho majiteľom bol Juraj Široký - biznismen, ktorý bol najmä za prvej Ficovej vlády považovaný za podnikateľa blízkeho Smeru-SD. No predovšetkým preto, že Váhostav plánoval v rámci oddlženia uhradiť svojím veriteľom len malú časť pohľadávok. Napokon to bolo 18 percent.
Toto výbušné politické pozadie donútilo vládu k vytvoreniu záchranného fondu, z ktorého mal štát skupovať rizikové pohľadávky. Použiť sa mali peniaze získané z osobitného odvodu, ktorý už niekoľko rokov platili banky. Zvolený model mal poslúžiť len na vytvorenie zdania, že nejde o štátne peniaze.
V zásade však bolo jedno, odkiaľ peniaze prišli. Predsa len to boli verejné zdroje. Napokon sa aj tak skupovanie toxických pohľadávok z tohto osobitného odvodu zrušilo. Lebo pôvodným zmyslom zavedenia tohto odvodu pre banky bolo udržiavať stabilitu finančného systému, nie riešiť finančné problémy vybraných firiem.
Peniaze vracajú pomaly
Ministerstvo financií nalialo ešte v roku 2015 do záchranného fondu celkovo
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?