Predstavitelia súčasnej vládnej moci sú okrem iného známi aj svojimi chúťkami nakupovať predaný majetok späť do rúk štátu. Chcú mať totiž neobmedzenú kontrolu nad cenným majetkom. Aj v sektore energetiky už predstavili viacero plánov, ako vrátiť sprivatizovaný majetok. Nejaký energetický majetok sa im dokonca už aj podarilo znova „zoštátniť“. Aktuálne sa môže štát dostať k lukratívnemu energetickému zdroju. Ministerstvo hospodárstva stále totiž rokuje o kúpe Paroplynovej elektrárne Malženice. Čas sa ministerstvu však veľmi rýchlo kráti.
Štát má predkupné právo
Malženický paroplyn v súčasnosti vlastní spoločnosť Západoslovenská energetika, ovládaná nemeckou spoločnosťou E.ON. Nemecký investor sa malženický paroplyn rozhodol predať. Keďže štát má predkupné právo na kúpu elektrárne v Malženiciach, Nemci musia najprv rokovať o jej predaji so súčasnou vládnou garnitúrou. Rokovania o kúpe aktuálne prebiehajú.
„Ministerstvo hospodárstva sa touto témou zaoberá, ale vzhľadom na prebiehajúce rokovania sa nebude k téme podrobnejšie vyjadrovať,“ uviedla hovorkyňa ministerky hospodárstva Mária Pavlusík.
Štát má predkupné právo na malženickú elektráreň na základe zmluvy podpísanej z roku 2021. Získal tak predkupné právo na malženický paroplyn v rámci transakcie medzi nemeckými spoločnosťami RWE a E.ON vo Východoslovenskej energetike Holding (VSE Holding). Vtedy sa vzdal predkupného práva na spätné odkúpenie 49-percentného podielu VSE Holding a tak ho od RWE prevzal E.ON. Trojročné predkupné právo na malženickú elektráreň vyprší na konci tohto roka. Potom môže nemecký investor predať elektráreň komukoľvek. Štátu tak už veľa času na ovládnutie paroplynovej elektrárne pri Trnave nezostáva veľa času.
Elektráreň za stovky miliónov eur
Západoslovenská energetika, v ktorej má štát stále 51-percentný podiel, ale manažérske práva ovláda 49-percentný akcionár E.ON, získala Paroplynovú elektráreň Malženice do svojho portfólia v roku 2018. A to práve od nemeckej spoločnosti E.ON, ktorá ho postavila neďaleko Trnavy v roku 2010. Kúpnu cenu vtedy firmy nezverejnili.
Je preto otázne, za akú sumu by mohol v súčasnosti štát malženický paroplyn odkúpiť. Nemecký E.ON ho pred štrnástimi rokmi postavil za 430 miliónov eur. Štát tak musí na kúpu paroplynového cyklu pri Trnave nájsť pravdepodobne stovky miliónov eur. Alebo vymeniť ho za iné vládne „láskavosti“, ktoré využijú západoslovenskí energetici, keď sa im to bude hodiť.
Paroplynová elektráreň Malženice bola uvedená do prevádzky v roku 2010. Má inštalovaný výkon 436 megawattov. Paroplynový cyklus umožňuje veľmi flexibilný rýchly štart, ktorý je veľmi vhodný pre operatívne vyrovnávanie a regulovanie prenosovej sústavy. Vzhľadom na inštalovaný výkon porovnateľný s blokom jadrovej elektrárne má malženická elektráreň jedinečnú pozíciu a význam v rámci energetickej sústavy SR aj ako back-up pre jeden blok jadrovej elektrárne.