Štátny rozpočet dosiahol ku koncu októbra schodok 3,4 miliardy eur, čo je v medziročnom porovnaní zlepšenie o 34,4 percenta. Príjmy štátneho rozpočtu boli medziročne vyššie o 5,8 percenta a dosiahli 18,81 miliardy eur. Výdavky klesli o 3,3 percenta na 22,21 miliardy eur. Informovalo o tom Ministerstvo financií.
Najväčším zdrojom príjmov štátu sú daňové príjmy. Tie medziročne stúpli o 5,7 percenta a dosiahli 14,94 miliardy eur. K pozitívnemu vývoju prispeli najmä dane z pridanej hodnoty, spotrebné dane, dane vyberané zrážkou, iné dane na tovary a služby a dane z používania tovarov a povolenia na výkon činností. Osobitný odvod z podnikania v regulovaných odvetviach zaznamenal medziročný rast o 423,3 milióna eur, zatiaľ čo solidárny príspevok z činností v ropných, plynárenských, uhoľných a rafinérskych odvetviach klesol o 387,7 milióna eur.
Daň z príjmov právnických osôb vzrástla medziročne o 382,1 milióna eur, čo je čiastočne spôsobené vyšším prevedením prostriedkov územnej samospráve. Negatívny vývoj bol pri dani z príjmov fyzických osôb, ktorá klesla o 21,9 milióna eur, a pri daniach z medzinárodného obchodu a transakcií, ktoré poklesli o 5,7 milióna eur.
Príjmy z rozpočtu EÚ vykázali medziročný nárast o 572,6 milióna eur, čo je výsledkom ukončovania Programového obdobia 2014 - 2020. Na druhej strane, príjmy štátneho rozpočtu boli negatívne ovplyvnené meškajúcim prevodom prostriedkov z plánu obnovy, čo znamenalo medziročný pokles o 267 miliónov eur.
Príjmy z dividend sa medziročne znížili o 265,2 milióna eur, najmä kvôli minuloročnému odvádzaniu dividend od Slovenského plynárenského priemyslu, ktoré sa malo uskutočniť koncom roka 2022.
V rámci výdavkov najväčšiu časť tvorila kategória ďalšie výdavky. Ich čerpanie medziročne kleslo o 6,4 percenta na 15,61 miliardy eur.