Je to jeden z divov sveta, alebo skôr mimo sveta. Konštelácia Starlink v súčasnosti pozostáva z 3 335 aktívnych družíc, čo znamená, že približne polovica všetkých funkčných satelitov sú Starlinky, píše The Economist.

Spoločnosť SpaceX, ktorá Starlink vyvinula, jeho prostredníctvom ponúka širokopásmové pripojenie k internetu zákazníkom v 45 krajinách sveta a v súčasnosti má približne milión účastníkov. A obrovská časť internetovej komunikácie, ktorá týmto systémom tečie, pochádza z Ukrajiny, píše The Economist.

Skvelá odpoveď

Starlink sa totiž stal neoddeliteľnou súčasťou vojenskej aj občianskej odpovede Kyjeva na ruskú inváziu. Spoločnosť SpaceX multimiliardára Elona Muska tak nielen že umožňuje Ukrajine brániť sa, ale zároveň jej radí, ako na to, pričom odhaľuje vojenský potenciál takmer všadeprítomnej komunikácie.

„Je to skutočne nová a zaujímavá zmena,“ povedal o Starlinku námestník amerického ministra obrany pre vesmírnu politiku John Plumb.

A všetko sa, ako inak, začalo tweetom ukrajinského vicepremiéra a ministra pre digitálnu transformáciu Mychajla Fedorova, ktorý dva dni po ruskom vpáde na Ukrajinu napísal E. Muskovi: „Kým Vy sa pokúšate kolonizovať Mars, Rusi sa pokúšajú okupovať Ukrajinu! Zatiaľ čo Vaše rakety úspešne pristávajú po letoch do vesmíru, ruské rakety útočia na ukrajinských civilistov! Prosíme Vás, aby ste Ukrajine poskytli terminály Starlink...“

A odpoveď vtedy najbohatšieho človeka planéty nenechala na seba dlho čakať. Elon Musk odpovedal v priebehu niekoľkých hodín a Ukrajincom oznámil, že služba Starlink nad Ukrajinou je zapnutá a hardvér bude nasledovať.

Náhradná komunikácia

O pár dní začali na Ukrajinu prúdiť nákladné autá plné terminálov vo veľkosti krabice od pizzy na pripojenie k internetu cez Starlink. Do mája tento systém využívalo až 150-tisíc ľudí denne. Ukrajinská vláda si rýchlo zvykla využívať ho na rozličné komunikačné potreby, pričom z času na čas nie sú výnimkou ani nočné vystúpenia prezidenta Volodymyra Zelenského prenášané do celého sveta.

Vzhľadom na skutočnosť, že paraboly (z ktorých niektoré sú okrúhle a niektoré štvorcové) a terminály sú ľahko prenosné a môžu byť napájané z autobatérie, sú ideálne na použitie v oblastiach, v ktorých elektrické a komunikačné siete pravidelne ničia ruské rakety.

Keď v novembri Ukrajinci oslobodili mesto Cherson, Starlink v priebehu niekoľkých dní umožnil obnovenie internetových a telekomunikačných služieb. Ale Starlink neumožňuje spojenie len ukrajinskému veleniu, ale aj vojakom v poli, a to vďaka výnimočným vlastnostiam, ktorými tento systém disponuje.

Prevažnú časť satelitnej komunikácie totiž zabezpečujú veľké telekomunikačné družice, ktoré okolo Zeme obiehajú niekedy až vo výške 36-tisíc kilometrov. Vzhľadom na takúto veľkú výšku sa zdá, akoby tieto telesá boli nehybne zavesené v priestore, čo im umožňuje pokrývať rozsiahle územia. Ale aj napriek tomu, že ide o veľké družice, šírka pásma, ktorú môžu „prideliť“ jednotlivým používateľom je do značnej miery obmedzená.

Dôležitá je šírka pásma

Obežná dráha, ktorú využívajú družice systému Starlink, sa nachádza oveľa nižšie – vo výške „len“ približne 550 kilometrov. Aby sa zabezpečila plynulosť spojenia, systém musí obsahovať veľký počet malých družíc, ale vzhľadom na to, že každá z nich pokrýva len relatívne malú oblasť, majú jednotliví používatelia k dispozícii veľkú šírku pásma.

Uber pre húfnice

Franz-Stefan Gady z Medzinárodného inštitútu strategických štúdií nedávno navštívil frontové línie na Ukrajine a na vlastné oči sa presvedčil, čo umožňuje lacná a všadeprítomná konektivita, ktorú označil za akýsi Uber pre húfnice.

Ukrajinskí vojaci v teréne prostredníctvom siete zabezpečovanej Starlinkom nahrajú snímky potenciálnych cieľov a vložia ich do zakódovaného skupinového hovoru, do ktorého je zapojený veľký počet veliteľov delostreleckých batérií. Tí následne rozhodnú, či na daný cieľ zaútočiť a, ak áno, tak odkiaľ. Je to oveľa rýchlejšie ako metódy koordinácie paľby, ktoré delostrelci využívali doteraz.

Starlink takisto uľahčuje navádzanie dronov na ciele. „Ukrajinské vojenské operácie sú do veľkej miery závislé od prístupu na internet,“ myslí si Franz-Stefan Gady, „takže Starlink je životne dôležitý“. Ešte pregnantnejšie sa o tomto systéme vyjadril nemenovaný ukrajinský vojak. „Starlink je naším kyslíkom,“ povedal. „Ak by zmizol, v našej armáde by zavládol chaos,“ dodal.

Ďalšie dôležité správy

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj
Neprehliadnite

Zelenskyj sa pustil do Muska pre hlasovanie na Twitteri a pozval ho na návštevu Ukrajiny