Hoci administratíva amerického prezidenta Joea Bidena už mesiace opakovane nabáda Američanov, aby sa čo najrýchlejšie nechali zaočkovať proti covidu-19, milióny ich naďalej váhajú alebo vakcíny úplne odmietajú. Federálna vláda nemá právomoc očkovanie plošne nariadiť, k takzvaným očkovacím príkazom sa však v poslednej dobe uchyľuje rad veľkých firiem, univerzít, nemocníc a jednotlivých štátov a miestnych úradov. Podobných iniciatív pritom bude zrejme pribúdať, domnievajú sa experti.
Očkovanie po svojich zamestnancoch vyžadujú už technologickí giganti Facebook, Google či Microsoft, firmy prevádzkujúce alternatívne taxislužby Uber a Lyft, najväčší súkromný zamestnávateľ Walmart, najväčší producent potravín v USA Tyson Foods, filmové a streamovacie spoločnosti Netflix a Disney, prípadne aj banky Morgan Stanley a Goldmans Sachs. Tento týždeň sa k nim pripojila aj letecká spoločnosť United - ako prvá z veľkých amerických aeroliniek.
Google a Facebook pustia do kancelárií len zaočkovaných zamestnancov
Bez vakcíny nevstúpite
Väčšina firiem sa snaží prinútiť zamestnancov k očkovaniu napríklad ponukou finančného bonusu alebo dňami dovolenky navyše. Nezaočkovaných pracovníkov a návštevníkov od určitého dátumu prestanú niektoré firmy púšťať do svojich kancelárií, alebo od nich budú požadovať pravidelné testy na koronavírus, nosenie rúška a udržiavanie rozstupov od ostatných zamestnancov.
K podobnému kroku sa už uchýlilo vyše 600 amerických univerzít, ktoré nezaočkovaným zakázali vstup do učební alebo do celého areálu školy. Ich počet zrejme ešte porastie, vzhľadom k tomu, že súd v Indiane v júli zamietol sťažnosť niektorých študentov z tamojšej univerzity, podľa ktorých je takéto opatrenie protiústavné.
Povinné očkovanie pomaly zavádzajú aj niektoré nemocnice, vrátane prestížnej siete nemocníc Mayo Clinic. Robí tak v nadväznosti na spoločné vyhlásenie väčšiny hlavných lekárskych asociácií, ktoré vyzvali poskytovateľov zdravotnej starostlivosti k očkovacím príkazom. Mnoho zariadení sa však takých krokov naďalej obáva, najmä kvôli hrozbám prípadných žalôb alebo zo strachu, že od nich odídu niektorí ťažko nahraditeľní zamestnancami.
Očkovanie nariadila aj vláda
Určité opatrenia v rámci svojich právomocí prijíma aj federálna vláda. Biden nariadil povinnú vakcináciu viac ako dvom miliónom federálnych zamestnancov, hoci im nehrozí prepustenie, ak sa jeho výzvou nebudú riadiť. Budú sa však musieť pravidelne nechať testovať a dodržiavať ďalšie protiepidemické opatrenia na pracovisku.
Ministerstvo pre záležitosti veteránov tiež prikazalo očkovanie všetkým zdravotníkom v nemocniciach pod jeho správou. Úrad je jedným z najväčších poskytovateľov zdravotnej starostlivosti v USA, nariadenie sa tak dotkne asi 100-tisíc ľudí.
CNN prepustila troch zamestnancov, ktorí prišli do práce nezaočkovaní
Biden tiež vyzval americkú armádu, aby vakcínu proti covidu-19 zaradila na zoznam vakcín povinných pre príslušníkov ozbrojených síl USA. Minister obrany Lloyd Austin potom povedal, že čoskoro s podobným nariadením zrejme príde.
Opatrenia prijali aj niektoré štáty, napríklad Kalifornia a New York, ktoré požadujú očkovanie po všetkých vládnych zamestnancoch. Mesto New York tiež ako prvé v USA bude chcieť očkovací preukaz po všetkých, ktorí sa budú chcieť zúčastniť väčšiny aktivít vo verejných vnútorných priestoroch, napríklad navštíviť bar, reštauráciu, posilňovňu alebo predstavenie.
Prekážkou je plné schválenie vakcín
Väčšina firiem, nemocníc i miestnych úradov však s nariadením povinného očkovania naďalej váha. Veľa ich za najväčšiu prekážku považuje to, že ani jedna z nasadených covidových vakcín dosiaľ nezískala plné schválenie od amerických regulačných úradov. V USA sa teraz, podobne ako inde vo svete, očkuje vakcínami firiem Pfizer / BioNTech, Moderna a Johnson & Johnson na základe mimoriadneho povolenia.
V USA pribúda nakazených rovnakým tempom ako pri zimnej vlne epidémie covidu-19
Po plnom schválení prvých očkovacích látok, ktoré odborníci očakávajú tento rok na jeseň, sa zrejme príkazov na zaočkovanie bude objavovať u amerických zamestnávateľov stále viac. Tento trend posilní tiež predpokladaný pokračujúci nárast denného počtu novo infikovaných ľudí spojovaný so šírením nákazlivého variantu delta, domnievajú sa experti.
Spojené štáty pretrvajú v tomto smere geograficky rozdelené. V krajine je teraz plne zaočkovaných vyše 50 percent celej populácie a Biden aj iní činitelia jeho administratívy opakovane hovoria o terajšej fáze šírenia nákazy ako o „pandémii nezočkovaných". Väčšina nových infekcií aj osôb prijatých do nemocníc kvôli vážnemu priebehu covidu-19 sa totiž objavuje v štátoch s najmenšou zaočkovanosťou.
V tých poväčšinou vládnu republikánski politici, ktorí sa verejne stavajú proti povinnej vakcinácii a podnikajú kroky, ktorými sa snažia podobné príkazy znemožniť. Podľa expertov je pritom takýto postup z právneho hľadiska rovnako obhájiteľný ako nariadenie povinného očkovania niektorými činiteľmi v iných častiach USA.