Srílanský parlament v sobotu schválil plán reštrukturalizácie domáceho dlhu, ktorý je nevyhnutnou podmienkou na to, aby krajina mohla naďalej dostávať pomoc od Medzinárodného menového fondu. MMF poskytol krajine pomoc vo výške 2,9 miliárd dolárov. Návrh schválilo 122 zákonodarcov, teda väčšina

Srí Lanka sa minulý rok dostala do najhoršej finančnej krízy za viac ako 70 rokov. Jej dolárové rezervy klesli na rekordne nízku úroveň, čo viedlo k neschopnosti splácať zahraničný dlh a k odstúpeniu prezidenta. V krajine vypukli masové protesty.

V snahe znížiť úroveň dlhu na udržateľnú úroveň a splniť požiadavky MMF Srí Lanka minulý štvrtok predstavila dlho očakávaný rámec na reštrukturalizáciu domáceho dlhu. Jeho cieľom je zmeniť parametre časti domáceho dlhu vo výške 42 miliárd dolárov, s ktorým krajina zápasí.

„Plán reštrukturalizácie dlhu je potrebný na to, aby Srí Lanka splnila cieľ stanovený MMF, a to znížiť dlh zo súčasných 128 percent hrubého domáceho produktu na 95 percent HDP do konca roku 2023,“ povedal štátny minister financií Shehan Semasinghe.

Ďalšie dôležité správy

JB 21 Colombo - Policajti používajú slzotvorný plyn na rozohnanie protivládnych demonštrantov v oficiálnej rezidencii srílanského premiéra Ranila  Vikramasingheho počas protestu v Colombe 13. júla 2022. Demonštranti na krízou zmietanej Srí Lanke vtrhli v stredu do budovy úradu premiéra. Spravili tak po tom, čo z krajiny v noci ušiel prezident Gótábaja Rádžapakša, ktorý mal v stredu odstúpiť z úradu. TASR o tom informuje na základe správ agentúr AP a AFP. Demonštranti požadujú, aby premiér Ranil
Neprehliadnite

Spojené štáty poskytnú Srí Lanke pomoc vo výške 60 miliónov dolárov