Niekoľko tisíc ľudí protestovalo v piatok v Belehrade proti plánu normalizácie vzťahov medzi Srbskom a Kosovom, v predvečer nového kola rokovaní na vysokej úrovni medzi oboma krajinami.
Protesty pred rokovaniami
Srbský prezident Aleksandar Vučič a kosovský premiér Albin Kurti absolvujú v sobotu rokovania v Severnom Macedónsku, ktorým bude predsedať šéf zahraničnej politiky Európskej únie Josep Borrell.
Rozhovory sa sústredia na to, ako naplniť 11-bodový návrh dohodu, ktorý predložila EÚ s cieľom pomôcť preklenúť desaťročia nepriateľstva medzi Srbskom a Kosovom - jeho bývalou provinciou, ktorá v roku 2008 vyhlásila nezávislosť.
Pred Katedrálou sv. Sávu v centre Belehradu sa v piatok večer zhromaždilo približne 4-tisíc ľudí, ktorí následne pochodovali k sídlu prezidentského úradu.
Napätie medzi Srbskom a Kosovom, ktorého 1,8 milióna obyvateľov tvoria prevažne etnickí Albánci, je takmer 25 rokov po vojne medzi etnickými albánskymi povstalcami a srbskými silami stále vysoké.
Srbsko odmieta uznať nezávislosť Kosova a medzi miestnymi orgánmi a srbskou menšinou v Kosove opakovane dochádza k eskalácií napätia.
Mierový plán EÚ
Najnovšie rozhovory nasledovali po mesiacoch „kyvadlovej“ diplomacie s cieľom presadiť plán EÚ, ktorý podporili Spojené štáty, ako aj lídri všetkých 27 členských krajín bloku.
Sobotňajšie stretnutie v severomacedónskom Ochride sa koná po tom, bol vo februári v Bruseli predstavený mierový plán EÚ, ale Kosovo a Srbsko sa nedokázali dohodnúť na jeho prijatí. Kurti a Vučič si odvtedy vymieňajú názory, pričom trvajú na tom, že mnohé otázky zostávajú nevyriešené a bránia dohode.
Borrell vo štvrtok vyzval oboch lídrov, aby na nových rokovaniach v Ochride preukázali politickú „odvahu“ a dohodli sa na spôsobe implementácie predmetného plánu.
Josep Borrell na Twitteri napísal, že normalizácia vzťahov medzi oboma stranami je „dôležitým krokom“ na ceste k ich cieľu, ktorým je budúce členstvo oboch krajín v EÚ.