Spustenie experimentálneho reaktora ITER sa oneskorí o osem rokov a predraží sa o päť miliárd eur. Oznámil to riaditeľ medzinárodného projektu Pietro Barabaschi. Zvýšenie rozpočtu musí ešte schváliť správna rada projektu, ktorá už súhlasila s revidovaným harmonogramom, uviedla agentúra AFP. Nový reaktor by mal otvoriť cestu k využitiu jadrovej fúzie v energetike.
Stavba Medzinárodného termonukleárneho experimentálneho reaktora (ITER) sa uskutoční na juhu Francúzska, v obci Saint-Paul-lès-Durance. Projekt má sedem členov, ktorými sú Európska únia, Spojené štáty, Rusko, India, Čína, Japonsko a Južná Kórea. Výstavba zariadenia zaznamenala významné problémy v roku 2022, čo sa premietlo do harmonogramu aj do nákladov.
„Hoci máme oneskorenie, veríme, že robíme, všetko preto, aby sme dosiahli konečný cieľ,“ uviedol Pietro Barabaschi. Podľa nového harmonogramu by ITER mal dosiahnuť prvé výsledky, čo je výroba plazmy, v roku 2033. Pôvodne sa počítalo s rokom 2025.
Náklady na projekt sa zvýšia o päť miliárd eur, celkové náklady sa odhadujú na 20 až 40 miliárd eur. Pietro Barabaschi novinárom povedal, že náklady je ťažké presne vyčísliť, pretože členské krajiny projektu často priamo dodávajú svoje komponenty a služby.
ITER je súčasťou snáh využiť pre výrobu elektrickej energie jadrovú fúziu. Pietro Barabaschi ale varoval, že by štáty nemali počítať s jadrovou fúziou na riešenie klimatických problémov. „Je nutné nájsť alternatívne zdroje (energie), a v určitom momente fúzia zohrá dôležitú úlohu.“ Podľa niektorých odhadov sa nepodarí využiť jadrovú fúziu v energetike pred rokom 2050.