Predseda klimatickej konferencie OSN Alok Sharma v sobotu v Glasgowe vyhlásil, že tento summit je „pre našu planétu, naše deti a naše vnúčatá momentom pravdy".
Vyjadril sa tak vo chvíľach, keď sa maratón náročných rokovaní už blížil k záveru, uviedla tlačová agentúra AFP.
Kritika do vlastných radov
Sharma povedal delegátom, že krajiny nedokázali splniť sľuby, ktoré dali do Parížskej klimatickej dohody v roku 2015, ale zdôraznil, že návrh záverov z tohto summitu „to priznáva a vyzýva na reakciu".
Doplnil, že záverečný text tohto summitu obsahuje „konkrétne nasledujúce kroky a veľmi jasne stanovené míľniky, ktoré nás pomôžu správne nasmerovať tak, aby sme splnili ciele parížskej dohody".
Podstatné návrhy
Na samite rezonujú dva kľúčové návrhy - aby sa svet vzdal fosílnych palív a aby krajiny svoje klimatické záväzky plnili rýchlejšie, uvádza portál e15.cz
Diskusia sa vedie hlavne o tom, do akej miery budú bohaté krajiny pomáhať tým chudobným s riešením najhorších dopadov klimatických zmien a nakoľko budú podporovať ich prechod k ekologickejšej energetike.
Vyzerá to tak, že rokovania o globálnom systéme emisných kvót idú do finále. Práve tento systém má významne prispieť k zníženiu produkcie skleníkových plynov. Ekológovia však varujú, že niektoré pravidlá systému musia byť sprísnené, aby ho nebolo možné ľahko obísť.
Globálne otepľovanie
Cieľom parížskej dohody je obmedziť globálne otepľovanie na 1,5 až 2 stupne Celzia v porovnaní s predindustriálnym obdobím.
Delegáti klimatického summitu v škótskom Glasgowe sa blížia ku koncu vyčerpávajúcich rokovaní, ktoré sa snažia zlepšiť a urýchliť plány na zníženie emisií skleníkových plynov, na štedrejšie financovanie rozvojových krajín a na vyriešenie bodov vyvolávajúcich spory, ktoré zmarili predchádzajúce rozhovory OSN o klíme.
B. Obama: Väčšina krajín zlyhala v súvislosti s klimatickými prísľubmi