Cestovný ruch je na bode mrazu. Pomoc sektoru je nedostatočná, čo priznáva už aj minister dopravy Andrej Doležal. Rezort bude žiadať o navýšenie financií, medzitým sa však slovenské hotely a reštaurácie potápajú v dôsledku krízy.
Nie je prekvapením, že ak zatvoríte brány podniku, nebude generovať tržby a s istotou nebude zarábať. Uvedomujú si to aj hotelieri, ktorí sa cítia štátom odsúvaní.
Na Slovensku prevádzkuje akciová spoločnosť BHP niektoré luxusné hotely, napríklad Hilton v Košiciach, Grand Hotel River Park, Sheraton či Grand Hotel Kempinski v Tatrách. Svetové značky, dnes však bez svetových ľudí.
Chodby sú prázdne, personál buď prepustený, alebo s minimálnymi príspevkami od štátu. V cestovnom ruchu pracuje na Slovensku viac ako 300-tisíc ľudí. V Európskej únii tvorí sektor viac ako desať percent HDP, na Slovensku dosahuje približne tri percentá.
Prečo sa ceny letných zájazdov v tomto roku zvýšia?
Krajina na cestovný ruch nemyslí
Podľa predsedu predstavenstva BHP Branislava Branislava Babíka štátna pomoc nefunguje. Nie je dostatočná a extrémne mešká, čo spôsobuje úplnú likvidáciu odvetvia cestovného ruchu.
„Ak si uvedomíme, že naša práca je za posledných jedenásť mesiacov iba o minimalizácii škôd a ich kontrole, potom nám štát neplnením svojich sľubov v dotačnej politike naozaj prácu veľmi komplikuje,“ vysvetľuje pre TREND B. Babík.
Ich hotely žiadali o dotáciu na mzdy, nájomné aj o pomoc v turizme. Extrémne meškanie dotácií od momentu požiadania zlikvidovalo a stále likviduje akékoľvek plánovanie „cash flow“. Štátna pomoc podľa neho v niektorých prípadoch mešká tri až štyri mesiace.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?