Správanie SaS sa javí ako schizofrenické. Uviedol to politológ Radoslav Štefančík, ktorý súčasné politické dianie na Slovensku komentoval v rannom vysielaní Markízy.

„Na jednej strane niečo chcú, potom chcú aj niečo iné. Chcú odísť z vlády. Už odišli, potom sa chcú do nej vrátiť. Podporujú menšinovú vládu, ale nechcú predčasné voľby. Chcú byť tvrdou opozíciou, ale na druhej strane si chcú zachovať vedúce miesta v parlamente,“ hovorí.

...to zatiaľ nevychádza

Objasnil tiež, že aj napriek tomu, že vôľa odvolať Matoviča,
zo strany poslancov aj verejnosti je prítomná, parlamentné počty nepustia.

„Na odvolanie potrebujete 76 poslancov, a to mi zatiaľ nevychádza. Viem si predstaviť, že niektorí poslanci by nezahlasovali za jeho odvolanie,“ myslí si Štefančík.

Jedným okom na pravicových extrémistov

Politológ zároveň nepovažuje za vylúčené, že menšinová vláda Eduarda Hegera bude v prípade hľadania väčšiny pozerať aj po ľuďoch z kruhov pravicových extrémistov.

„Niekedy bude jedným okom žmúriť aj po tých, o ktorých by sme boli radi, keby v tom parlamente vôbec neboli, teda po pravicových extrémistoch,“ dopĺňa.

A čo tie predčasné?

V prípade otázky súvisiacej s predčasnými voľbami politológ vychádza z predpokladu, že strana SaS a zrejme ani poslanci vládnej koalície, predčasné voľby nechcú.

Rovnaký postoj by podľa neho mohli mať aj tí, ktorí už nepočítajú so scenárom, že po ďalších voľbách budú zvolení.

„Tak prečo si nepredĺžiť výhody a finančný príjem až do riadneho skočenia volebného obdobia? Na predčasné voľby je potrebných 90 poslancov v parlamente a myslím si, že takáto väčšina sa bude hľadať veľmi ťažko,“ predpovedá v závere politológ.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO) počas tlačovej konferencie k navýšeniu základných platov zdravotných sestier v Bratislave vo štvrtok 18. augusta 2022. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

OĽaNO je Matovičovou firmou, nie štandardnou politickou stranou, tvrdí sociológ