Centrálny depozitár cenných papierov (CDCP) začal pracovať na implementácii spracovania korporátnych udalostí podľa harmonizovaných štandardov. V praxi to má priniesť viaceré benefity pre emitentov aj majiteľov cenných papierov. Konkrétne ide o harmonizovanie zmien či aktivít, ktoré sa uskutočňujú nad existujúcimi cennými papiermi. Teda ide napríklad o výplatu výnosov, navýšenie menovitej hodnoty, zrušenie cenných papierov, či valné zhromaždenia. Harmonizácia prinesie okrem toho aj zjednodušenie cezhraničných operácií pre sprostredkovateľov.
Európska únia sa snaží o harmonizáciu kapitálového trhu v rámci Európskej únie už dlhodobo. Ambíciou EÚ je to, aby sa post-obchodné procesy uskutočňovali na všetkých trhoch členských krajín rovnako. Tento proces sa začal už po finančnej kríze v roku 2008. Do procesu harmonizácie sa zapojilo aj Slovensko, keďže je súčasťou jednotného európskeho kapitálového trhu.
V súčasnosti začal CDCP pracovať na harmonizácii ďalších korporátnych udalostí. Konkrétne na implementácii systému štandardov, v rámci ktorého sa budú presne pomenovávať a definovať korporátne udalosti a aplikovať na ne rovnaké pravidlá. „V prvom kole sa chceme zamerať na najčastejšie využívané korporátne udalosti, ktoré sa týkajú dlhových cenných papierov, konkrétne výplaty ich výnosov či splácania istiny,“ hovorí vedúci odboru emisií CDCP Ľubomír Demčák. Cieľom harmonizácie je štandardizované informovanie majiteľov cenných papierov, ktorí sa takto dozvedia na základe notifikácie, kedy sa udalosť stane, napr. kedy majú byť ich peniaze vyplatené.
Harmonizácia prinesie aj jednoduchší postup pre emitentov cenných papierov, ktorí už nebudú musieť fyzicky vyplácať jednotlivých majiteľov cenných papierov. Výplatu výnosov alebo splatenie istiny dlhopisov zabezpečí centrálny depozitár v spolupráci s jeho účastníkmi. „Doteraz si majitelia cenných papierov museli zisťovať, kedy budú mať peniaze vyplatené. Po zmene im prídu automaticky, priamo od nás alebo od účastníka depozitára, u ktorého majú vedený majetkový účet. Mimoriadne komplikované to bolo v prípadoch, keď slovenské cenné papiere držali investori z iných krajín,“ dodáva Demčák.