Dohoda o tranzite zemného plynu z Azerbajdžanu, ktorý by od januára prechádzal cez Ukrajinu a nahradil by ruské dodávky, je zatiaľ v nedohľadne. Podľa agentúry Reuters to dnes uviedla slovenská štátna plynárenská spoločnosť SPP, čím poprela štvrtkovú správu agentúry Bloomberg. Tá napísala, že slovenské a maďarské firmy sú blízko podpisu zmluvy o dodávkach 12 až 14 miliárd kubických metrov plynu z Azerbajdžanu ročne.
„O tejto téme pravidelne diskutujeme s našimi partnermi, ale informácie o pripravovanom uzatvorení zmluvy o dodávkach plynu za účasti SPP nie sú pravdivé,“ uviedla slovenská spoločnosť. Dva zdroje agentúry Reuters z azerbajdžanskej energetickej spoločnosti SOCAR tiež neprikladali informáciám zdrojov agentúry Bloomberg žiadnu váhu.
Súčasná zmluva medzi Moskvou a Kyjevom o vývoze ruského plynu cez Ukrajinu ďalej do Európy bola podpísaná na päť rokov a jej platnosť sa končí koncom tohto roka. Európska únia hľadá alternatívne zdroje dodávok, vrátane plynu z Azerbajdžanu, a tiež má záujem viesť rozhovory o zachovaní tejto trasy.
Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov nevie, aká bude situácia s dodávkami plynu do Európy v budúcom roku. „Ako sa budú udalosti ďalej vyvíjať, ako budú zabezpečené dodávky, vzhľadom na to, že Ukrajina už oznámila, že odmieta predĺžiť zmluvu, teraz nemôžem povedať,“ citovala Peskova agentúra Reuters. Ruský štát vlastní Gazprom, ktorý má monopol na vývoz plynu potrubím v Rusku.
SPP stojí na čele úsilia o zachovanie tranzitu napriek vojne, ktorú Rusko vedie s Ukrajinou. Alternatívne trasy sú nákladnejšie a komplikovanejšie. Plyn v Európe je už teraz viac ako štyrikrát drahší ako plyn na americkom trhu.
Očakáva sa, že tento rok prejde cez Ukrajinu celkovo 14 miliárd kubických metrov ruského plynu. To je len zlomok predvojnovej úrovne. Ukrajina už v roku 2022 zabránila tranzitu ruského plynu do EÚ cez časť svojho územia.