Španielsko zaznamenalo minulý mesiac prudké zvýšenie spotreby plynu na produkciu elektrickej energie, za výrazným rastom je však dopyt susedných krajín. Uviedlo to v pondelok španielske ministerstvo energetiky a životného prostredia. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Vývoz do Francúzska a Portugalska

Štáty Európskej únie sa dohodli na obmedzení spotreby plynu, aby mohli zvýšiť zásoby na kritické zimné mesiace. Rusko totiž po uvalení sankcií zo strany západných krajín začalo obmedzovať dodávky plynu do Európy, ktorá tak musí dopĺňať zásobníky z iných zdrojov.

Španielske ministerstvo energetiky uviedlo, že elektrárne v krajine spálili pri výrobe elektrickej energie o 71 percent viac plynu, než predstavuje priemer za posledných päť rokov.

Väčšina z tohto objemu by sa však nemala rátať do spotreby samotného Španielska, keďže výslednú elektrickú energiu Španielsko vyviezlo do Francúzska a Portugalska.

Odstávka jadrových elektrární

,,Export elektriny s cieľom zabezpečiť dostatok energie v susedných krajinách je znakom solidarity, najmä v prípade Francúzska, ktoré tradične elektrinu vyvážalo, v tomto roku však musí obrovské objemy doviezť," uviedlo ministerstvo.

Francúzsko muselo pre údržbu a kontroly odstaviť tento rok viac než polovicu jadrových reaktorov. To prudko znížilo produkciu elektriny v krajine a prinútilo ju k dovozu zo zahraničia.

Vplyv dlhotrvajúceho sucha

Španielsko sa na produkcii elektriny vo Francúzsku podieľalo v auguste 4,5 percentami a v prípade Portugalska pokrylo jeho dopyt až z 25 percent, uviedlo španielske ministerstvo energetiky. Produkciu elektriny v Portugalsku toto leto výrazne ovplyvnilo dlhotrvajúce sucho.  

Samotné Španielsko však šetrí. Bez započítania plynu na výrobu vyvážanej elektriny do Francúzska a Portugalska bola spotreba zemného plynu v Španielsku v auguste v porovnaní s päťročným priemerom o 14 % nižšia. Spotrebu plynu znížili domácnosti aj menšie podniky.

Ďalšie dôležité správy

PK 49 Madrid - Na snímke zľava nórsky premiér Jonas Gahr Störe a nórska ministerka zahraničných vecí Anniken Huitfeldtová prichádzajú na summit NATO v Madride 30. júna 2022. Huitfeldtová vyhlásila, že Nórsko neporušuje storočnú Špicberskú dohodu, keď blokuje ruskému tovaru prístup k arktickému súostroviu Špicbergy, známemu tiež pod menom Svalbard. FOTO TASR/AP

Norway's Prime Minister Jonas Gahr Store, left, and Foreign Minister Anniken Huitfeldt arrive for the NATO summit in Madrid, Spain, on T
Neprehliadnite

Cenový strop európske problémy s plynom nevyrieši, myslí si Nórsko