Slovensko počas uplynulej zimnej vykurovacej sezóny zaznamenalo o takmer jedno percento vyššiu spotrebu zemného plynu oproti predchádzajúcej zimnej sezóne. Spotreba vzrástla napriek tomu, že priemerná teplota bola v tejto vykurovacej sezóne vyššia o takmer 1,7 stupňa v porovnaní s päťročným priemerom. Na základe údajov SPP-distribúcia o tom informoval Slovenský plynárenský a naftový zväz (SPNZ).
„Pod mierny nárast sa podpísali najmä priemyselní odberatelia. Ich spotreba počas tejto zimnej sezóny narástla o viac ako šesť percent oproti minulému roku. Stále však zaostáva za štandardnou úrovňou z predchádzajúcich období. Oproti päťročnému priemeru bola celková spotreba nižšia o takmer 13 percent,“ uviedol výkonný riaditeľ SPNZ Richard Kvasňovský.
Dopyt po plynových kotloch pretrváva
Zemný plyn si naďalej udržiava rozhodujúci podiel na individuálnom vykurovaní domácností v rodinných domoch, a to v podiele viac ako 60 percent. Zo strany vlastníkov existujúcich domov pretrváva podľa SPNZ vysoký dopyt po plynových kotloch. „Zemný plyn si drží stále vysoký podiel a obľubu medzi obyvateľstvom pre vyvážený mix nákladovej efektívnosti, komfortu a nízkoemisnému profilu, ktorý má priaznivý vplyv na zlepšovanie kvality ovzdušia. V dlhodobejšom horizonte je pritom slovenská plynárenská infraštruktúra pomerne jednoducho prispôsobiteľná na dopravu obnoviteľných plynov,“ upozornil prezident SPNZ Rastislav Ňukovič.
Plynári zdôraznili, že moderné kondenzačné kotly dokážu ušetriť až 23 percent spotreby zemného plynu, ak nahradia starší atmosférický plynový kotol. „Je potrebné si uvedomiť, že pravidlá energetickej hospodárnosti budov jednoznačne umožňujú, aj v nových rodinných domoch energetickej triedy A0, ako hlavný zdroj tepla využívať moderné plynové kondenzačné kotly. SPP-distribúcia momentálne pripravuje vzorové projekty rodinných domov a manuál pre projektantov a stavebníkov, ako jednoduchým spôsobom postaviť rodinný dom v energetickej triede A0 využívajúci ako hlavný zdroj tepla moderný plynový kondenzačný kotol," avizuje Ňukovič.
Nadštandardne naplnené zásobníky plynu
Priaznivý je podľa zväzu aj cenový vývoj na trhu s plynom. Cena zemného plynu na spotovom trhu klesla v súčasnosti na úroveň 30 eur za megawatthodinu (MWh), čo sa pomaly približuje úrovniam pred energetickou krízou. Tento trend by sa mal udržať aj v najbližších rokoch, pričom kontrakty na roky 2027 a 2028 sa momentálne pohybujú pod 30 eur za MWh.
Slovensko ukončilo zimnú sezónu s nadštandardnou úrovňou naplnenia podzemných zásobníkov zemného plynu. V súčasnosti má uskladnený plyn na viac ako 70 percent kapacity. „To naznačuje, že opäť môžeme čakať rýchle naplnenie podzemných zásobníkov na 90 percent kapacity, ako to od členských štátov vyžaduje Európska komisia. Slovensko má výhodu v tom, že celkový objem zásobníkov zodpovedá až 70 percent našej ročnej spotreby. Z tohto hľadiska nemusíme mať žiadne obavy z budúcej zimnej sezóny," dodal Ňukovič.