Z aktuálnej situácii okolo pokročilých čipov najviac ťažia japonskí výrobcovia zariadení potrebných na ich výrobu. Zareagovali na prudký dopyt z Číny, ich akcie vyleteli do výšin a zároveň pomáhajú vybudovať technologický dodávateľský reťazec, o ktorom Spojené štáty vyhlásili, že môže byť hrozbou pre globálnu bezpečnosť. Informuje o tom Bloomberg.
Za 16 mesiacov, odkedy USA a ich spojenci začali obmedzovať export pokročilých čipových technológií, Čína zintenzívnila nákup zariadení staršej generácie. Jej snaha o sebestačnosť bola prínosom najmä pre spoločnosť Tokyo Electron, ktorej trhová hodnota v dôsledku rekordného predaja smerujúceho do Číny narástla o 12 miliárd dolárov.
Podobný úspech dosiahli ďalší japonskí dodávatelia Applied Materials, Lam Research a Teradyne. Index MSCI sa viac ako zdvojnásobil; spoločnosti dosiahli hodnotu 147 miliárd dolárov, odkedy Bidenova administratíva začala v októbri 2022 obmedzovať prístup Číny k americkej čipovej technológii.
„Očakávame, že silný dopyt z Číny bude pokračovať alebo bude ešte silnejší,“ povedal minulý týždeň zástupca generálneho riaditeľa Tokyo Electron Hiroši Kawamoto. Akcie spoločnosti dosiahli v Tokiu v utorok (13. februára) nové maximum, narástli o 12 percent, čo bol ich najväčší skok za takmer štyri roky.
Čína vyrába len asi 20 percent čipov. Očakáva sa, že bude naďalej výrazne investovať do starších technológií, aby znížila svoju závislosť od dovážaných polovodičov. „V čínskej ekonomike ako celku dochádza k mnohým zmenám, ale pokiaľ ide o náš sektor, necítime žiadny vplyv,“ povedal H. Kawamoto.
Americké ministerstvo obchodu zhromažďuje informácie o čínskej výrobe starších čipov. Nie je isté, či začínajúci čínski výrobcovia čipov dosiahnu masovú výrobu. „Nateraz je všetko v poriadku, ale existuje riziko, že podnikanie by sa v budúcnosti mohlo náhle zrútiť. To predstavuje riziko pre spoločnosti, ktoré investujú do kapacity na uspokojenie dopytu z Číny,“ povedal analytik Omdia Akira Minamikawa.