Spor sa teraz dostane pred Najvyšší súd SR, ktorého sudcovia majú mať podľa advokátskej kancelárie odlišný názor na pasívnu legitimáciu ÚPN ako Ústavný súd.
„Najvyšší súd vo svojej dlhoročnej praxi ustálil, že žaloby o ochranu osobnosti pred neoprávnenou evidenciou vo zväzkoch bývalej Štátnej bezpečnosti (ŠtB) majú smerovať proti ÚPN,“ tvrdí agner & partners.
Tento názor potvrdilo podľa advokátskej kancelárie aj kolégium sudcov Najvyššieho súdu, ktoré je najvyššou súdnou autoritou všeobecných súdov na Slovensku. Najvyšší súd SR sa už raz vecou zaoberal na základe dovolania podaného ÚPN.
„V januári 2017 rozhodol v prospech A. Babiša a potvrdil tak neoprávnenosť jeho evidencie vo zväzkoch bývalej Štátnej bezpečnosti. Dovolanie Ústavu pamäti národa vtedy najvyšší súd odmietol, keďže nenašiel dôvod na zrušenie ani zmenu rozsudkov nižších súdov,“ uviedla kancelária.
A. Babiš podal žalobu proti ÚPN ešte v januári 2012. V snahe očistiť svoje meno pokračuje už siedmy rok. Krajský súd v Bratislave však koncom januára zamietol žalobu A. Babiša na ÚPN. Znamená to, že neexistuje žiadne rozhodnutie súdu, ktoré by hovorilo, že je neoprávnene vedený ako agent ŠtB.
Ústavný súd minulý rok zrušil právoplatné rozhodnutie slovenského najvyššieho i krajského súdu, že A. Babiš je v archívnych zväzkoch niekdajšej československej tajnej polície vedený ako jej agent neoprávnene. Zvrátil tak predošlé rozhodnutia súdov v tejto veci. A. Babiš trvá na tom, že bol v spisoch komunistickej ŠtB vedený neoprávnene.