Spoločnosť LEAG, ktorá sa zaoberá ťažbou uhlia a výrobou elektriny, chce postaviť v Nemecku štyri plynové elektrárne. Spolu by mali mať kapacitu najmenej tri gigawatty (GW). Plán je súčasťou aktuálnej energetickej stratégie nemeckej vlády. Povedal to v rozhovore pre agentúru Reuters generálny riaditeľ firmy, ktorá je dcérskou spoločnosťou Energetického a priemyselného holdingu (EPH) českého podnikateľa Daniela Křetínskeho.
„Určite sa na tom budeme podieľať,“ povedal šéf podniku Thorsten Kramer s odvolaním sa na plány Berlína vypísať výberové konanie na kapacitu v aukčnom systéme, ktorý bude ešte len spresnený. Plánovanie lokalít, ktoré by mali spolu kapacitu najmenej tri gigawatty, pokračuje už niekoľko rokov, dodal.
Nemecká vláda začiatkom tohto mesiaca schválila stratégiu, ktorej súčasťou sú dotácie v prepočte za 17 miliárd dolárov. Sú určené pre prevádzkovateľov plynových elektrární, ktorí môžu prejsť na vodík. Berlín považuje vodík za kľúčový budúci zdroj energie pri prechode od znečisťujúcich fosílnych palív.
Spoločnosť LEAG je druhým najväčším výrobcom elektrickej energie v Nemecku. Kramer dúfa, že do Veľkej noci dostane zelenú pre kompenzácie v objeme 1,75 miliardy eur, ktoré Berlín plánuje firme vyplatiť za odstavenie hnedouhoľných elektrární do roku 2038.
Pomoc pre LEAG ešte bude musieť schváliť Brusel. Už vlani dostal vládnu podporu väčší konkurent firmy LEAG, a to spoločnosť RWE.
EPH teraz rokuje so spoločnosťou Thyssenkrupp o možnom prevzatí polovice oceliarskej jednotky tejto nemeckej firmy. Dohoda závisí od prechodu spoločnosti LEAG na obnoviteľné zdroje energie. V rámci terajšieho transformačného plánu chce firma LEAG do roku 2030 vybudovať sedem gigawattov kapacity obnoviteľných zdrojov energie. Súčasná kapacita je menej ako 100 megawattov.