V Spojených štátoch vstúpili do časovo neobmedzeného štrajku desiatky tisíc zamestnancov z 36 prístavov. Hrozí tak výrazné narušenie obchodu a ekonomiky pred prezidentskými voľbami a pred rušnou sezónou vianočných nákupov. Je to prvé takéto zastavenie prevádzky za posledných takmer 50 rokov, píše server BBC. Biely dom predpokladá, že následky štrajkov na spotrebiteľov budú obmedzené.
Nepomohol ani prísľub zvýšenia platov
Štrajkujú členovia Medzinárodnej asociácie lodných dopravcov (ILA) na východnom pobreží a na pobreží Mexického zálivu. Zastavili kontajnerovú dopravu od amerického štátu Maine až po Texas. Od štrajku ich neodradila ani nová ponuka zamestnávateľov, ktorí im navrhli zvýšenie miezd skoro o 50 percent, ani naliehanie Bieleho domu.
Prezident Joe Biden má právomoc prerušiť štrajk na 80 dní vzhľadom na ďalšie vyjednávanie. Biely dom ale uviedol, že sa k tomuto kroku nechystá. Joe Biden aj viceprezidentka Kamala Harrisová oznámili, že situáciu pozorne sledujú.
„Prezident poveril svoj tím, aby obom stranám oznámil, že je potrebné, aby zasadli k rokovaciemu stolu a konali v dobrej viere - férovo a rýchlo,“ uviedol Biely dom. Prezident podľa neho tiež nariadil svojej pracovnej skupine určenej na problematiku narušených dodávateľských reťazcov, aby sa stretávala každý deň a pripravovala sa na riešenie možných ťažkostí.
Štrajk môže vyjsť USA draho
Cez prístavy na východnom pobreží USA prechádza asi polovica kontajnerovej prepravy amerického zahraničného obchodu. Štrajk desiatok tisíc členov odborov ILA by sa preto mohol prejaviť pomerne rýchlo a stáť niekoľko sto miliónov dolárov denne, píše agentúra DPA.
Členovia ILA nakladajú a vykladajú lode a sú zodpovední za údržbu prístavnej techniky. Ich odborový zväz poukazuje na miliardové zisky v kontajnerovej doprave. Podľa webu denníka The Wall Street Journal požadoval pri rokovaniach zvýšenie príjmov o 77 percent v priebehu štyroch rokov. Zamestnanci tiež požadujú zavedenie ochranných opatrení proti automatizácii, ktorá by mohla viesť k strate pracovných miest.
Prepravné spoločnosti zarobili cez pandémiu pre rast cien miliardy, povedal agentúre AP šéf asociácie ILA vo filadelfskom prístave Boise Butler. „Teraz chceme, aby nám to vrátili. A ony to vrátia,“ uviedol. Odbory budú podľa neho štrajkovať tak dlho, ako bude potrebné. Cieľom je dosiahnuť spravodlivú dohodu. Podľa Butlera majú odbory na prepravné firmy páky, aby jej docielili.