Americká vláda žiada Európsku komisiu o odklad zákazu dovozu výrobkov spôsobujúcich odlesňovanie. Napísal to britský denník Financial Times. Odvoláva sa pritom na list amerického ministra pôdohospodárstva a ministerky obchodu, ktorý z Washingtonu do Bruselu odišiel 30. mája. Zákaz dovozu podľa administratívy prezidenta Joea Bidena poškodí amerických výrobcov. Ministerka obchodu Gina Raimondová a minister pôdohospodárstva Tom Vilsack tvrdia, že nová legislatíva pre amerických producentov predstavuje „kritické výzvy“.

„Z tohto dôvodu naliehame na Európsku komisiu, aby odložila implementáciu tejto regulácie a nadväzujúce vynucovanie postihov dovtedy, kým sa tieto výzvy nevyriešia,“ píšu americkí predstavitelia. Komisia potvrdila, že list dostala a plánuje naň reagovať.

Nariadenie, ktoré nadobudne účinnosť 30. decembra, sa vzťahuje na dobytok, kakao, kávu, palmový olej, sóju, drevo alebo kaučuk. Predajcovia budú mať povinnosť pred uvedením výrobkov na trh Únie overiť, či tieto výrobky nie sú spojené s odlesňovaním kdekoľvek na svete, a vydať v tejto súvislosti vyhlásenie. Podľa FT majú z legislatívy obavy najmä americkí drevári. Tí zvažujú prerušenie vývozných zmlúv do krajín EÚ, pretože nemôžu preukázať, že ich papier nepochádza z odlesnenej pôdy.

Dovoz amerických drevárskych a lesníckych produktov podľa dát Komisie pre medzinárodný obchod v roku 2022 dosiahol hodnotu 3,5 miliardy dolárov. Legislatíva sa môže dotknúť aj papierových vreckoviek alebo menštruačných produktov, pretože Spojené štáty celosvetovo dodávajú 85 percent buničiny používanej v týchto výrobkoch.

Právny predpis na boj proti odlesňovaniu Schválil Európsky parlament 19. apríla minulého roku. Okrem dopadov produktov na odlesňovanie budú mať dovozcovia povinnosť zabezpečiť, že pri produkcii neboli narušené práva pôvodných obyvateľov. Inštitúcie EÚ okrem toho dostanú právomoc prostredníctvom satelitného monitorovania alebo analýzy DNA kontrolovať, odkiaľ výrobky skutočne pochádzajú. Keďže ide o nariadenie, legislatíva môže platiť aj bez implementácie jednotlivými členskými štátmi.

Ďalšie dôležité správy

Etiópska žena praží kávu
Neprehliadnite

Bez kávy by sme neprežili, tvrdia etiópski farmári. Ich živobytie ohrozuje únijné nariadenie