Firmám zaradeným na listinu sa teraz zhorší prístup k americkým technológiám, uviedla agentúra Reuters. Rozhodnutie prichádza v čase zvýšeného napätia medzi Pekingom a Washingtonom kvôli postaveniu Taiwanu a kvôli niektorým obchodným otázkam. Čína rozhodnutie Spojených štátov kritizuje.
Na čiernej listine sú aj subjekty z Japonska či Singapuru
U niektorých čínskych spoločností sa Spojené štáty odvolávajú na ich pomoc pri vývoji čínskych vojenských kvantových počítačov. Na zoznam bolo novo pridaných celkom 27 subjektov, okrem Číny aj z Japonska, Pakistanu a Singapuru.
U niektorých subjektov a osôb z Číny a Pakistanu bolo uvedené, že prispievajú k pakistanským jadrovým aktivitám alebo k programu balistických rakiet.
Trump to dal utajiť. USA oznámili počet svojich jadrových hlavíc, majú ich menej ako Rusko
Čína je znepokojená
Hovorkyňa čínskeho ministerstva obchodu Šu Ťüe-tching uviedla, že sa Čína dôrazne stavia proti sankciám na čínske spoločnosti a vyjadrila s rozhodnutím veľkú nespokojnosť. Hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Čao Li-ťien dodal, že Čína podnikne všetky potrebné kroky na ochranu svojich firiem a vyhradzuje si právo prijať protiopatrenia.
USA majú obavy zo šírenia jadrových zbraní
Americká ministerka obchodu Gina Raimondová vo vyhlásení uviedla, že zaradeniu nových subjektov do zoznamu pomôže zabrániť tomu, aby americké technológie podporovali rozvoj čínskej a ruskej vojenskej vyspelosti a činnosti vzbudzujúcej obavy zo šírenia jadrových a ďalších zbraní. Sú to napríklad pakistanské jadrové aktivity alebo program balistických rakiet.
Zoznam sa rozšíril o osem subjektov
Na zoznam boli kvôli pomoci pri modernizácii armády zaradené firmy Hangzhou Zhongke Microelectronics, Hunan Goke Microelectronics, New H3C Semiconductor Technologies, Xi'an Aerospace Huaxun Technology a Yunchip Microelectronics. Kvôli snahe získať z USA niektoré položky na podporu vojenských aplikácií boli na zoznam zahrnuté aj laboratóriá Hefei National Laboratory for Physical Sciences at Microscale a taktiež firmy QuantumCTek a Shanghai QuantumCTeck.
Čína vymerala technologickým firmám pokuty za nenahlásenie starých kontraktov
Hlavným cieľom zaradenia týchto ôsmich subjektov na zoznam je zabrániť tomu, aby americké technológie pomáhali Číne pri vývoji kvantových počítačových aplikácií pre jej armádu, dodalo americké ministerstvo obchodu.
Čierna listina sa začala častejšie využívať od nástupu exprezidenta Trumpa
Dodávatelia firiem uvedených na zozname budú musieť najskôr požiadať o licenciu, kým im niečo predajú. Licencia však bude s veľkou pravdepodobnosťou zamietnutá, poznamenal Reuters.
Od nástupu bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa sa čierna listina stále častejšie využíva kvôli národnej bezpečnosti a zahraničnej politike. V roku 2019 sa na zozname ocitla čínska firma Huawei, ktorá tak prišla o dôležitých dodávateľov. V dôsledku toho sa jej výroba mobilných telefónov dostala do vážnych problémov.