Spojené štáty v utorok prisľúbili, že budú tento rok naďalej posielať veľké dodávky skvapalneného zemného plynu (LNG) do prístavov Európskej únie, keďže kontinent sa snaží naďalej zbavovať ruských dodávok energie, píše portál Politico.
Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken poznamenal, že v minulom roku sa táto spolupráca už posilnila a očakáva, že sa bude naďalej rozvíjať.
V minulom roku blok doviezol 56 miliárd kubických metrov amerického skvapalneného zemného plynu, čo je viac ako dvojnásobok v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Spojené štáty prisľúbili, že tento rok pošlú do Európy ,,najmenej 50 miliárd kubických metrov“.
Americký skvapalnený zemný plyn bol v minulosti kľúčovým faktorom pri odvrátení energetickej krízy v zime, keďže Rusko obmedzilo svoje dodávky zemného plynu. Pred ruskou inváziou na Ukrajinu Rusko zabezpečovalo viac ako 40 percent dopytu Európskej únie po zemnom plyne, ale momentálne sa tento podiel znížil na približne 12 percent.
Vďaka zvýšeným dodávkam plynu z iných krajín, teplejšej zime, ako sa očakávalo, a zníženiu dopytu klesajú ceny plynu v Európskej únii. Teraz sa však musia naplniť zásobníky plynu pred začiatkom nasledujúcej zimnej vykurovacej sezóny. Podľa Bieleho domu je americký skvapalnený zemný plyn ,,nevyhnutný“ vzhľadom na náročnú situáciu v oblasti dodávok a potrebu zabezpečiť naplnenie zásobníkov na nasledujúcu zimu 2023-2024.
Tento odkaz zaznel v čase, keď sa celosvetová konkurencia na trhu so skvapalneným zemným plynom pravdepodobne zvýši v súvislosti s oživením čínskeho hospodárstva.
Predstavitelia Európskej únie a Spojených štátov zdôrazňujú, že sa nemožno vrátiť k starej závislosti od Ruska.
,,Verím, že nejde len o dočasnú situáciu, ale o štrukturálnu zmenu v energetických vyhliadkach a obchodnej orientácii Európy,“ vyhlásila Kadri Simsonová, komisárka Európskej únie pre energetiku.
V utorok sa uskutočnilo desiate zasadnutie Rady Európskej únie a Spojených štátov pre energetiku, ktoré predstavuje každoročné fórum na koordináciu postojov k strategickým otázkam vrátane energetickej bezpečnosti, prechodu na čistejšie formy energie a dodržiavaniu Parížskej dohody. Treba zdôrazniť, že ide o prvé zasadnutie rady od útoku Ruska na Ukrajinu.
,,Vzťahy medzi Spojenými štátmi a Európskou úniou nikdy neboli silnejšie a dôležitejšie pre presadzovanie našich spoločných záujmov,“ povedal A. Blinken.
Hoci obe strany koordinovali dodávky plynu a zavedenie cenového stropu na vývoz ropy z Ruska, v posledných mesiacoch došlo k napätej situácii vzhľadom na americký zákon o znížení inflácie, ktorý je náročný na dotácie. Legislatíva v hodnote 369 miliárd dolárov vystrašila spoločnosti a vlády Európskej únie, ktoré sa obávajú odchodu podnikov do Severnej Ameriky.
V snahe zmierniť napätie predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a americký prezident Joe Biden minulý mesiac iniciovali dialóg o podpore čistej energie a dohode týkajúcej sa kritických surovín s cieľom zabezpečiť dodávky materiálov používaných v ekologických technológiách.
Táto dohoda, o ktorej sa stále rokuje, bola tiež témou utorkových rokovaní. Umožnila by vstup nerastných surovín pochádzajúcich alebo rafinovaných v krajinách Európskej únie do Spojených štátov, ako keby boli vyrobené na domácom území alebo v krajine, ktorá má s Washingtonom dohodu o voľnom obchode.