Tento utorok oslavujú Američania Deň Aljašky, výročie, keď územie, ktoré sa stalo najväčším štátom Únie, prešlo pod kontrolu Spojených štátov. Tie kúpili Aljašku od Ruska v marci 1867 za 7,2 milióna dolárov po tom, čo Rusko utrpelo v Krymskej vojne ponižujúcu porážku zo strany Británie, Francúzska a Osmanskej ríše, píše Newsweek.
Nájazdy ruských obchodníkov s kožušinami sa začali viac ako o storočie skôr, v 40. rokoch 18. storočia, hoci trvalé ruské osady začali na Aljaške vznikať až o približne 50 rokov neskôr. V piatok 18. októbra 1867 toto územie prešlo pod správu Spojených štátov, hoci 49. štátom Únie sa Aljaška oficiálne stala až v roku 1959.
Ruská Aljaška
Ale ako odlišne by sa vyvíjali americké a svetové dejiny, ak by Aljaška zostala ruskou? Na zodpovedanie tejto otázky Newsweek oslovil množstvo historikov s odbornými znalosťami v tejto oblasti a niektoré odpovede vás možno prekvapia. Existuje všeobecná zhoda, že ak by Spojené štáty Aljašku nekúpili, s najväčšou pravdepodobnosťou by o ňu vznikol spor medzi Ruským a Britským impériom. Ak by si nad týmto územím udržali kontrolu Rusi, počas studenej vojny sa z Aljašky mohla stať sovietska jadrová základňa, čo by ešte viac zvýšilo napätie medzi Moskvou a Washingtonom.
Za jeden z dôvodov kúpy v roku 1867 pokladá Jo Antonson z Aljašskej historickej spoločnosti rastúcu prítomnosť Spojených štátov v tejto oblasti v kombinácii so stupňujúcou sa nevraživosťou Ruska voči Britskému impériu. „Rusko svoj nárok na Aljašku nechcelo predať Britom po tom, čo sa cítilo nesmierne ponížené v Krymskej vojne. Krajiny sa však dohodli, že v Tichomorí medzi sebou bojovať nebudú," povedal Antonson.
Jadrová základňa
Profesor Songho Ha z Aljašskej univerzity v Anchorage, pre Newsweek povedal, že ani zďaleka nebolo nevyhnutné, aby sa bez kúpy v roku 1867 dostala Aljaška pod britskú kontrolu. Na otázku, či by sa Aljaška stala súčasťou Britského impéria, Ha odpovedal: „Myslím si, že je to možné. Nie som však presvedčený, že Britské impérium mohlo v 60. rokoch 19. storočia anektovať Aljašku. Už len veľkosť územia Kanady bola ohromujúca. Neviem, či by Kanada rozšírená o Aljašku bola praktickou alternatívou.“
Ak by však Aljaška zostala ruskou, povedal Ha, mohlo by to posilniť americký nacionalizmus, ktorý by fungoval ako vonkajšia hrozba, proti ktorej sa treba zjednotiť. Antonson aj Ha sa zhodli, že Rusi mohli počas studenej vojny Aljašku využiť ako základňu sovietskych jadrových zbraní, čo by ešte viac zhoršilo vzťahy medzi Sovietskym zväzom a Spojenými štátmi.