Špičky Európskej únie dnes v Štrasburgu varovali pred ruským miešaním do západných demokracií a pred dezinformáciami. Kremeľ ich podľa nich šíri v zahraničí a využíva na ospravedlnenie invázie pred svojimi občanmi.

Aktívny boj

Podľa šéfa únijnej diplomacie Josepa Borrella je potrebné, aby proti tomuto postupu EÚ aktívne bojovala. Podpredsedníčka Európskej komisie (EK) Věra Jourová prirovnala počínanie Moskvy k praktikám sovietskeho režimu, ktoré sú Európe známe už desiatky rokov.

„Sme svedkami toho, ako pokračuje ruský útok na Ukrajinu. Tento útok bolestne ukazuje, ako nevyhnutne musíme venovať pozornosť zahraničnému zasahovaniu a najmä zahraničným dezinformáciám a manipuláciám s informáciami. Tie predstavujú skutočnú hrozbu pre našu demokraciu, stabilitu a bezpečnosť, a my sa nimi musíme zaoberať," uviedol Borrell na úvod rozpravy o správe Výboru pre otázky zahraničného zasahovania.

Podľa Borrella je Kremeľ v propagande veľmi účinný. Pred inváziou si pripravoval pôdu tým, „že zobrazoval Rusko a ruský ľud ako obete genocídy". Stovky dezinformácií ale podľa šéfa únijnej diplomacie kolujú aj v Európskej únii. Borrell pripomenul, že EÚ preto okrem iného zakázala šírenie vysielania ruskej televízie RT a webu Sputnik, a to kvôli ich dezinformačnému obsahu.

Vojenská doktrína

„Vieme, že zahraničné zasahovanie a dezinformácia sú súčasťou vojenskej doktríny už desaťročia. Rusko nás systematicky pripravovalo, že sa to stane," povedala europoslancom Jourová. „Vidíme, že tento scenár nie je úplne nový. Tí, ktorí si pamätajú časy Sovietskeho zväzu, ako ja, vedia, že pravda bola najväčším nepriateľom tohto represívneho režimu," povedala Jourová.

Putin chce podľa nej zaslepiť a ohlušiť svoj národ. Privítala preto pondelkové rozhodnutie americkej spoločnosti Netflix, ktorá oznámila, že v Rusku preruší dostupnosť svojej internetovej televízie.

Borrell aj Jourová uviedli, že je naliehavo potrebné, aby EÚ posilnila boj proti zahraničnému zasahovaniu a dezinformáciám. Poslanci budú v stredu hlasovať o návrhu uznesenia, ktorý zahŕňa postupy, ako zahraničným útokom čeliť, ako im predchádzať. Navrhuje okrem iného sankčný režim či osvetové kampane.

Netransparentné financovanie

Česká pirátska europoslankyňa Markéta Gregorová uviedla, že invázia na Ukrajinu potvrdila zistenie výboru pre zahraničné zasahovanie a dezinformácie, ktorý koordinuje. Diktátori podľa Gregorovej zneužívajú netransparentné financovanie v EÚ, aby si kúpili vplyv, a šíria svoju propagandu na sociálnych sieťach, ktoré dvadsaťsedmička dostatočne nereguluje.

Europoslanec za KDU-ČSL Tomáš Zdechovský povedal, že je úplne neakceptovateľné, aby akékoľvek štáty zvonku zasahovali do demokratických procesov v EÚ; dvadsaťsedmička podľa neho musí proti zasahovaniu bojovať ráznejšie.

„Európska únia sa určite snaží tieto záležitosti koordinovať, ale podcenila a dlhodobo podceňuje to, čo kritizujeme – boj s dezinformáciami," uviedol Zdechovský. Dezinformátori sú podľa neho silní a mnoho krajín ani sociálne siete proti nim dostatočne nezakročujú. Lživé príspevky by mali buď označovať, alebo mazať, vyhlásil poslanec.

Ďalšie dôležité správy

KK16 Štrasburg - Eurokomisár pre hospodárstvo Paolo Gentiloni hovorí o dokumentoch označovaných ako Pandora Papers a dôsledkoch úsilia v boji proti praniu špinavých peňazí, daňovým únikom a vyhýbaniu sa daňovým povinnostiam počas plenárneho zasadnutia Európskeho parlamentu v Štrasburgu v stredu 6. októbra 2021. FOTO TASR/AP 

European Commissioner for Economy Paolo Gentiloni delivers his speech about the pandoras papers and the implications on the efforts to combat money Laundering, tax evasion
Neprehliadnite

Európska únia zvažuje predaj spoločných dlhopisov na financovanie energetiky a obrany