Španielska vláda predstavila v stredu návrh opatrení zameraných na obmedzenie šírenia falošných správ. Podľa opozície ide zo strany vládneho kabinetu o pokus o cenzúru kritických médií.
Sila falošných správ
„Bez kvalitných a slobodných médií nie je demokracia. Bez spoľahlivých a rôznorodých zdrojov informácií sú občania slepí,“ povedal španielsky premiér Pedro Sánchez v prejave k poslancom dolnej komory španielskeho parlamentu.
Španielska vláda prišla s týmto návrhom v období, keď sa v súvislosti s voľbami v európskych krajinách, Spojených štátoch či Indii zintenzívnila diskusia o slobode médií a kontrole škodlivého alebo zavádzajúceho obsahu.
Sánchez oznámil, že navrhované opatrenia sa budú týkať všetkých médií. Podľa jeho slov tak Španielsko dosiahne súlad s európskym zákonom o slobode médií, ktorý Európsky parlament schválil v marci. Cieľom tohto zákona EÚ chrániť médiá pred politickými zásahmi, ale aj pred veľkými on-line platformami akými sú Facebook či X.
Cenzúra, vraví opozícia
Španielska opozičná Ľudová strana (PP) vyjadrila pochybnosti v súvislosti s načasovaním návrhu zákona. Vláda ho totiž predstavila dva dni predtým, ako sa má Sánchezova manželka Begoňa Gómezová postaviť pred súd v rámci vyšetrovania korupcie. Španielsky premiér kauzu označil za výmysel pravicových médií s podporou opozičných strán.
Konzervatívna PP, najsilnejšia španielska opozičná strana, označil návrh za „zákon o cenzúre“. Dodala, že Sánchez sa snaží „ovládať slobodné médiá“. „Chráňme slobodu prejavu,“ napísala PP v príspevku na sociálnej sieti X.
Španielsky premiér tiež navrhol, aby boli médiá povinné identifikovať všetkých akcionárov, ktorí majú vplyv na redakčnú politiku, financie, ktoré dostávajú z reklamy z verejných zdrojov a z tretích krajín, a tiež transparentné údaje o sledovanosti. Sánchez oznámil aj dotáciu vo výške 100 miliónov eur na pomoc tradičným médiám pri digitalizácii.