Aktualizované 25.5.2011 o 16:43

Islandská sopka Grímsvötn prestala byť dnes ráno aktívna a jej dymový oblak sa prakticky rozplynul. S vyhlásením, že to je koniec terajšej erupcie, sú však islandskí meteorológovia ešte opatrní a čakajú na potvrdzujúci vývoj. Nemecko okolo poludnia znovu otvorilo vzdušný priestor nad severnou časťou krajiny, pretože mrak čiastočiek popola odniesli vetry ďalej. Letiská Brémy a Hamburg sú už opäť v prevádzke a Berlín sa otvoril okolo 14:00 SELČ. Oznámili to príslušné orgány v jednotlivých krajinách.

„Myslím, že je príliš skoro oznámiť, že sa erupcie skončili, od 4:00 SELČ však sopka neprejavuje aktivitu,“ povedala agentúre AFP geologička islandského meteorologického inštitútu Sigthrudur Ármannsdóttirová. „Vulkán ešte žije, je však už v poslednom ťažení,“ popísala situáciu hovorkyňa islandskej diplomacie Urdur Gunnarsdóttirová podľa agentúry DPA.

Utíchnutie sopky by bolo dobrou správou pre letovú prevádzku v Európe. Tá by sa musela vyrovnať už len s množstvom sopečného popola, ktorý sa nad kontinent a časť Atlantiku rozšíril v uplynulých dňoch.

Nemecko, ktoré dnes pre mrak popola z islandskej sopky Grímsvötn uzavrelo vzdušný priestor nad Hamburgom a Brémami a od 11:00 SELČ aj nad Berlínom, postupne prevádzku opäť otvára. Británia už od polnoci uvoľnila leteckú prevádzku nad Škótskom, ktorá bola zastavená z rovnakých príčin o deň skôr. Aj Dánsko uvoľnilo prevádzku v grónskom vzdušnom priestore, na európskej pevnine nevidelo zatiaľ dôvod na reštrikcie. Oznámili to dnes orgány riadenia letovej prevádzky jednotlivých krajín.

BBC upozorňuje, že Nemecko má prísnejšie predpisy na prípustné množstvo popolových čiastočiek vo vzduchu z hľadiska leteckej dopravy než väčšina ostatných európskych štátov. Tým je dané, prečo Nemecko v severných oblastiach uzatvára vzdušný priestor, ale susedné štáty nie.

„V Nemecku zatiaľ nezaznela otvorená kritika tohto stavu od nemeckých leteckých spoločností, v rezorte je ale cítiť znepokojenie nad tým, že majú iné pravidlá pre lety vulkanickým popolčekom než zvyšok Európy,“ píše BBC z Berlína. Vedenie Nemeckého úradu pre bezpečnosť letovej prevádzky (DFS) dalo najavo potrebu zaviesť v tejto oblasti celoeurópske pravidlá, dodáva.

V Nemecku dnes pre uzatvorenie severného vzdušného priestoru uviazli na letiskách tisícky cestujúcich, a to aj v nezasiahnutých oblastiach. Lety do uzavretých destinácií totiž boli zrušené. Pomerne rýchle otváranie severných letísk po tom, čo meteorológovia zistili zmiznutie popolového mraku, však zrejme nezabráni najhoršiemu scenáru, ktorý na dnešok počítal s uviaznutím až desaťtisícov cestujúcich.

Nemecké aj iné úrady ubezpečujú, že taký veľký chaos v leteckej doprave, aký európske krajiny postihol pred rokom pre mračno popola z islandskej sopky Eyjafjallajökul, sa už nebude opakovať. Vtedy bolo zrušených 100-tisíc letov vrátane transatlantických. Zabezpečiť to má novo prijatý postup obmedzovania letov, ktorý umožní menej plošné rušenie leteckých spojov. V súčasnosti však optimizmus podporuje predovšetkým zreteľný pokles aktivity vulkánu Grímsvötn.

Oblak popola zo sopky Grímsvötn spôsobil už v utorok výpadky v leteckej doprave v Británii. V celej Európe bolo preto zrušených okolo 500 letov. Českú republiku by mal podľa Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) zasiahnuť dnes o 20:00 SELČ a pokryje asi štvrtinu jej územia. Na českých letiskách by preto mohli byť obmedzené alebo dokonca zakázané lety, upozornil dnes ČHMÚ. Záležať bude na hustote mraku. Krízový štáb však dnes český vzdušný priestor neuzavrel a prognózy boli optimistické.

Ilustračné foto na titulke - Flickr.com