„Videl som, ako rastúca nerovnosť ničí spoločnosti na kusy,“ píše pre The Guardian Phil White, člen Patriotických milionárov Spojeného kráľovstva. Vo svojom článku vyzýva najbohatších ľudí sveta, aby zaplatili svoj podiel.

Podľa svojich slov opakovane žiadal britskú vládu, aby mu a jemu podobným zdvihla dane. Toto presvedčenie viedlo jeho kroky do Davosu, kde sa každoročne koná stretnutie Svetového ekonomického fóra (WEF), v rámci ktorého sa riešia najväčšie ekonomické výzvy.

Témou tohtoročného stretnutia bola „spolupráca v štiepiacom sa svete“. Aj napriek tomu, že to naoko znie dobre, tak má autor pocit, že sa v Davose musel zapojiť do protestu. Prečo? Pretože na otázku, čo je jadrom tohto štiepenia, existuje jednoduchá odpoveď. Ide o znepokojujúci majetkový extrémizmus, ktorý elita v Davose zanedbáva.

Svet extrémov

White je jedným z viac ako 200 milionárov, ktorí sa podpísali pod otvorený list adresovaný svetovým lídrom zúčastňujúcim sa WEF. Signatári v liste konštatujú, že žijeme vo svete extrémov a sme svedkami prehlbovania ekonomických a politických názorových nezhôd. Dôvera v politických lídrov je takmer na bode mrazu, keďže mnoho ľudí má problém s kúrením či nákupom potravín a nezdá sa, že by s tým niekto niečo robil.

Táto majetková priepasť sa nedávno zhoršila. Pandémia spôsobila, že sa počet milionárov zvýšil, zatiaľ čo mnohí ľudia museli čeliť zníženiu platov a lockdownom. Z celosvetového hľadiska sme podľa Whitea svedkami súbežného vzostupu extrémneho bohatstva a extrémnej chudoby.

Prečo milionári a tí menej šťastní nežiadajú, aby sme túto extrémnu nerovnosť znížili zdanením bohatých? Odpoveď je podľa Whitea zložitá. „Nedávno som sa rozprával s inými boháčmi, ktorí si neuvedomujú, že svoj majetok často dosiahli na úkor niekoho iného,“ píše White. Dodáva však, že  táto kritika extrémneho bohatstva často vedie k názoru, že ide o „politiku závisti“.

Je to vraj oveľa jednoduchšie – narastajúce bohatstvo malej skupinky ľudí je neschopnosťou širokej verejnosti môcť si dovoliť potraviny a oblečenie.

Pokiaľ ide o vyhliadky do budúcnosti, podľa Whitea je potrebné vybudovať svet vhodný pre budúce generácie, na ktoré sa počas volebného kolotoča často zabúda. Navrhuje teda, aby vlády investovali do sociálneho kapitálu a verejnej infraštruktúry.

Ďalšie dôležité správy

Klaus Schwab
Neprehliadnite

Quo vadis, pán Davos? Zamestnanci Svetového ekonomického fóra ostro kritizujú svojho šéfa