Stovky rodín ženú niektoré z najväčších technologických spoločností sveta pred súd. Podľa nich totiž deti vedome vystavujú škodlivým produktom. Medzi žalobcami je aj Taylor Little, o ktorých budeme písať v tretej osobe množného čísla, pretože ako nebinárna osoba si to tak želajú. V článku od BBC vysvetľujú, prečo sa rozhodli proti Silicon Valley bojovať.
„Od 12 rokov sme trpeli závislosťou. Nad vlastným životom sme získali kontrolu až po puberte,“ dodali Taylor. Závislosť od sociálnych sietí u nich vyústila do pokusu o samovraždu a viedla k dlhoročným depresiám.
Taylor dnes majú 21 rokov a technologické spoločnosti sú podľa nich jedno „veľké, zlé monštrum“. Sú presvedčení, že tieto firmy deťom do rúk vedome vkladajú vysoko návykové a zdraviu škodlivé produkty. Predtým, než sami dostali prvý smartfón, viedli bohatý spoločenský život, športovali a chodili na tanečnú i do divadelného krúžku.
„Ak mi vzali telefón, mali sme akoby abstinenčné príznaky. Bolo to neznesiteľné,“ zaspomínali si Taylor.
Tragická samovražda
Žaloba voči spoločnostiam Meta, TikTok, Google a Snap patrí k najväčším, akým kedy firmy zo Silicom Valley museli čeliť. Medzi žalobcami sú nielen bežné rodiny, ale aj školské obvody z celých Spojených štátov. Všetci svorne tvrdia, že platformy sú už od povahy škodlivé.
Advokáti rodín veria, že prípad Molly Russellovej je dôležitým príkladom toho, akým hrozbám musia tínedžeri na sociálnych sieťach čeliť. Iba 14-ročná britská školáčka spáchala samovraždu po tom, čo bola na Instagrame vystavená obrovskému množstvu negatívnych a depresívnych príspevkov.
Vyšetrovatelia usúdili, že sa stala obeťou negatívnych vplyvov online obsahu. „Vedia, že zomierame. Nezaujíma ich to. Zarábajú na našom umieraní,“ podotkli Taylor.
Americká federálna sudkyňa Yvonne Gonzalezová Rogersová minulý týždeň rozhodla, že technologické spoločnosti sa v rámci súdneho sporu nemôžu žalobu pokúsiť zablokovať tým, že sa odvolajú na prvý dodatok americkej ústavy, ktorý chráni slobodu prejavu.
Sudkyňa takisto uviedla, že paragraf 230 zákona o komunikácii, ktorý hovorí, že platformy nie sú vydavateľmi, nedáva spoločnostiam absolútnu ochranu. Nedostatočne nastavené funkcie na overovanie veku a slabé mechanizmy rodičovskej kontroly podľa nej nie sú otázkou slobody prejavu. Advokáti rodín jej verdikt považujú za veľké víťazstvo.
Firmy idú do boja
Spoločnosti zo Silicon Valley sa voči tvrdeniam ohradili a zdôraznili, že nie sú založené na pravde. Žalobe sa plánujú brániť. „Chceme uistiť každého rodiča, že nám v rámci práce, ktorú robíme, záleží na tom, aby sme tínedžerom poskytovali online zážitok, ktorý je bezpečný a plný podpory,“ uviedla Meta v stanovisku.
TikTok situáciu odmietol komentovať a Google zopakoval, že sťažnosti nie sú založené na pravde. „Ochrana detí na všetkých našich platformách bola vždy jadrom našej práce,“ dodali zástupcovia firmy.
Snap sa bráni, že jeho platforma Snapchat bola navrhnutá tak, aby eliminovala tlak byť dokonalým. „Vetujeme všetok obsah, skôr než má šancu dostať sa k veľkému publiku, aby sme zabránili šíreniu akéhokoľvek škodlivého obsahu,“ uzavrela firma.