Sociálne médiá môžu poškodiť duševné zdravie dospievajúcej mládeže. Takéto varovanie presadzuje hlavný hygienik Spojených štátov Vivek Murthy. Malo ísť o podobné označenie, aké sa objavuje na tabakových a alkoholických výrobkoch.
Hygienik nemá síce právomoc nariadiť ho priamo, ale chce vysielať silný odkaz rodičom, že sociálne médiá nemusia byť bezpečné. Aby sa varovania stali realitou, je potrebné schválenie legislatívy v Kongrese, informuje The New York Times.
Hygienik prirovnal účinky sociálnych médií na deti a tínedžerov k zdravotnému riziku na úrovni smrteľných dopravných nehôd alebo kontaminovaných potravín. „Prečo nie sme schopní reagovať na škody spôsobené sociálnymi médiami, keď sú podobne rozšírené ako tie, ktoré spôsobujú nebezpečné autá, lietadlá alebo potraviny?“ napísal V. Murthy.
„Tieto škody nie sú zlyhaním rodičovstva; sú dôsledkom rozmachu technológie bez primeraných bezpečnostných opatrení, transparentnosti alebo zodpovednosti,“ dodal.
Odborník poukázal na výskum, ktorý odhalil, že tínedžeri, ktorí trávili viac ako tri hodiny denne na sociálnych médiách, čelili výrazne vyššiemu riziku duševných problémov. Až 46 percent dospievajúcich uviedlo, že sociálne médiá spôsobujú, že sa cítia horšie.
Podľa prieskumu spoločnosti Gallup medzi viac než 1 500 dospievajúcimi americkí tínedžeri trávia priemerne 4,8 hodiny denne na platformách ako YouTube, TikTok a Instagram.
„Platformy sú navrhnuté tak, aby maximalizovali čas, ktorý na nich všetci trávime,“ povedal V. Murthy, pričom zdôraznil, že kontrola nervového systému detí a teenagerov sa stále vyvíja a „ich mozog je v citlivej fáze vývoja“.
Podobné varovania priniesli zlom v roku 1965, keď po prelomovej správe hlavného hygienika Kongres hlasoval za to, aby všetky balíčky cigariet distribuované v USA obsahovali varovanie, že používanie tohto produktu „môže byť zdraviu škodlivé“.