Poslanci Národnej rady Vladimír Baláž, Jozef Ježík a Jozef Valocký predložili do pléna návrh novely zákona o výrobe, označovaní a predaji tabakových výrobkov. Okrem iného mal zaviesť zákaz predaja nikotínových výrobkov s príchuťami, ktoré lákajú neplnoletých, ako i úplný zákaz predaja jednorazových e-cigariet. Opatreniami chceli poslanci znížiť atraktivitu nikotínových výrobkov pre mladistvých.

Ide o správny cieľ. Užívanie nikotínu medzi neplnoletými rastie aj preto, že ich lákajú rôzne ovocné, kolové a cukríkové príchute. „Príchute pridávané do nikotínových výrobkov jednoznačne zvyšujú atraktivitu z pohľadu mladistvých, prispievajú k vzniku závislosti v rannom veku a zvyšujú pritom aj zdravotné riziká,“ uviedol Ivan Solovič, medzinárodne uznávaný pneumológ, prezident Slovenskej pneumologickej a ftizeologickej spoločnosti, ktorý pôsobí tiež ako viceprezident Slovenskej lekárskej spoločnosti.

Neetický marketing

Obavy I. Soloviča potvrdzujú aj dáta. Podľa výskumu Sociálne determinanty zdravia školákov  má na Slovensku skúsenosti s používaním e-cigariet až takmer 40 percent 15-ročných detí. Nepriamo o tom vypovedá aj posledný Eurobarometer z leta minulého roka. Ten zistil, že miera používania e-cigariet medzi najmladšími ročníkmi (od 15 do 24 rokov) je dvojnásobne vyššia v porovnaní so staršími ročníkmi, pre ktoré by mali byť tieto výrobky určené.

„Dnes je, bohužiaľ, fajčenie medzi mladými ľuďmi ‚sexy a trendy‘. Jednorazové e-cigarety sú pekné, podsvietené, voňajú, nikotínové sáčky lákajú dizajnom. Stalo sa to ako keby súčasťou životného štýlu a samého seba," opisuje dôsledky marketingových taktík nových výrobkov medzi deťmi a mladistvými Sabína Brédová z občianskeho združenia Prima, pracujúcim s ľuďmi závislými na návykových látkach.

Boom príchutí a neetického marketingu smerujúceho na mládež je dôvodom, prečo k tvrdšej regulácii trhu s e-cigaretami pristupuje stále viac krajín. Všetky príchute okrem tabakovej a mentolovej sú zakázané v Dánsku, Estónsku a Slovinsku. Maďarsko, Ukrajina, Fínsko, Holandsko, Litva, Lotyšsko povolili iba príchuť tabaku.

Slovenské obmedzenia

Aj to je dôvod, prečo by podľa predloženej novely mali z pultov zmiznúť elektronické cigarety a nikotínové vrecúška s príchuťami, ktoré lákajú neplnoletých. Zostať má len ponuka pre dospelých s príchuťou tabaku, mentolu a mäty. Predaj jednorazových e-cigariet by sa mal zakázať úplne. Balenia nikotínových výrobkov majú byť menej atraktívne.

Návrh zákona získal okamžitú podporu vedeckej obce. Napríklad I. Solovič zdôraznil, že niektoré chemikálie používané na výrobu príchutí môžu byť toxické. „Najmä keď sa zahrievajú na vysoké teploty, čo je bežné pri používaní elektronických cigariet. Napríklad látky ako diacetyl sa ukázali škodlivé pre pľúca a môžu spôsobiť ochorenie nazývané ‚popcornové pľúca‘.

„Ponuka rôznych príchutí, dizajn a marketing výrobcov súvisia s ‚reklamou‘ a sú zamerané na zvyšovanie atraktivity nikotínových a podobných výrobkov s cieľom ziskov. Neberú do úvahy zdravotné riziká a následky používania týchto výrobkov. Z mnohých výskumov je známe, že vysoké percento konzumentov týchto výrobkov sa neskôr stáva pravidelnými konzumentami a fajčiarmi,“ dodal Milan Kuchta, prezident Slovenskej pediatrickej spoločnosti, Klinika detí a dorastu LF UPJŠ a DFN v Košiciach.

Hlasy expertov podporil aj rezort školstva: „Legislatívne obmedzenie alebo zákaz je jedným z najúčinnejších opatrení ochrany detí a mládeže pred legálnymi aj nelegálnymi drogami, preto je na mieste navrhované opatrenie podporiť“. Užívanie nikotínových výrobkov medzi mladistvými na školách je podľa ministerstva na vzostupe už viac rokov. 

Náhly zvrat

Pre odbornú obec bolo preto prekvapením, že predkladatelia návrh novelizácie zákona napokon stiahli a rozhodli sa ho „odložiť“ na budúci rok. Najpravdepodobnejším dôvodom sa javia byť obavy o výpadky na daniach. Tabakové výrobky sú významným prispievateľom príjmov do štátneho rozpočtu a od nového roka sa k nim majú pridať aj výrobky bez tabaku – spomínané e-cigarety a nikotínové vrecúška. Ministerstvo financií vyčíslilo potencionálny príjem v budúcom roku na sedem miliónov eur. Tento príjem je však počítaný na celú kategóriu výrobkov bez ohľadu na príchute.  Preto, stiahnutie ochutených niektorých variantov by vzhľadom na objem malo  marginálny dopad niekoľkých miliónov eur.

Konsolidácia verejných financií naberá mnoho neželaných charakteristík. Ministerstvo financií pri predstavení novely zákona o spotrebnej dani informovalo, že predaj e-cigariet na Slovensku vlani medziročne vzrástol o dvesto percent. Tieto výrobky majú svoj zmysel pri prechode už existujúcich fajčiarov od cigariet na menej rizikovú alternatívu. Nie je však v poriadku, ak tieto výrobky oslovujú viac deti ako dospelých. Napríklad tým, že poskytujú široké spektrum príchutí, ktoré dospelý fajčiar nevyhľadáva.

Zdravotné riziká prichutí

Česrtvá štúdia McGill-ovej Univerzity v Kanade zistila, že výpary z e-cigariet s príchuťami môžu oslabiť prirodzenú obranyschopnosť pľúc paralyzovaním imunitných buniek, čo sťažuje telu odolávať infekciám.

Inhalovanie niektorých chemických príchutí môže poškodiť pľúca a dýchacie cesty, a to aj v prípade, že tieto príchute neobsahujú nikotín, potvrdzuje I. Solovič. „Príchute, ktoré sú lákavé, môžu spôsobiť, že sa výrobky stanú atraktívnejšie pre deti a adolescentov, čo zvyšuje riziko začatia užívania nikotínu v mladom veku,“ uviedol.

Ak začne fajčiť človek v dospelom veku, negatívne faktory pôsobia na jeho organizmus určité obdobie. Pôsobia však už na pomerne stabilný a vyvinutý organizmus. Avšak ak sa s fajčením a užívaním obdobných látok začne už v detskom či adolescentnom veku, môžu škodliviny negatívne pôsobiť na tento organizmus dlhšiu dobu a najmä v období, kedy napríklad prebiehajú hormonálne zmeny (puberta), je pomerne vysoký rastový špurt,“ dodáva M. Kuchta.

Z uvedených dôvodov je kľúčové, aby sa štát pozeral na budúce náklady súvisiace so zdravotnou starostlivosťou. Súčasné daňové príjmy na úrovni niekoľkých miliónov eur, môže ministerstvo zdravotníctva vnímať pozitívne, no následky fajčenia sa prejavia o niekoľko dekád radovo vyššími výdavkami na zdravotnú starostlivosť súvisiacu s fajčením. Nehovoriac o životoch a zdravotných komplikáciách, ktorými časť slovenskej populácie bude trpieť. Aj konsolidácia by mala mať svoje limity. Vláda by nemala kalkulovať, koľko môže získať alebo stratiť vďaka závislostí mladistvých na nikotíne

Vape,Teenagers.,Young,Cute,Girl,In,Sunglasses,And,Young,Handsome
Neprehliadnite

Závislosť detí od nikotínu rastie. Legislatíva nestíha novým produktom