Jediná slovinská jadrová elektráreň Krško, ležiaca približne sto kilometrov východne od slovinskej metropoly Ľubľana, bola vo štvrtok preventívne odstavená pre únik v ochrannej budove. K ohrozeniu zamestnancov, obyvateľstva ani životného prostredia však nedošlo. „Odstávka je potrebná na určenie presného zdroja úniku a na opatrenia potrebné na jeho odstránenie. Bol zistený zvýšený únik v primárnom systéme v ochrannej budove," uviedli vo vyhlásení predstavitelia elektrárne Krško.

Posledné preventívne odstavenie elektrárne sa uskutočnilo v roku 2020 po zemetrasení v susednom Chorvátsku, pri ktorom zahynulo sedem ľudí. Elektráreň je v prevádzke od roku 1983 a pôvodne ju mali vyradiť z prevádzky v roku 2023. Jej reaktor s výkonom 700 megawattov pokrýva približne 20 percent energetickej spotreby Slovinska a 15 percent spotreby Chorvátska, ktoré je spoluvlastníkom elektrárne. Obe krajiny sa preto dohodli na predĺžení jej životnosti o 30 rokov.

Slovinské úrady zároveň uvažujú o postavení ďalšieho reaktora v elektrárni, a to napriek obavám z jej starnúcej konštrukcie a rizikám vyplývajúcim zo seizmickej aktivity v regióne.

Ďalšie dôležité správy

KK17 Fukušima - Na leteckej snímke pohľad na nádrže s upravenou rádioaktívnou odpadovou vodou v jadrovej elektrárni Fukušima Daiči v prefektúre Fukušima na severe Japonska 24. augusta 2023. Japonsko začalo vo štvrtok o 13.00 h miestneho času (06.00 h SELČ) s postupným vypúšťaním 1,34 milióna ton upravenej rádioaktívnej odpadovej vody z japonskej elektrárne Fukušima do Tichého oceánu. Uviedla to spoločnosť spoločnosti Tokyo Electric Power Company (TEPCO). FOTO TASR/AP
This aerial view shows the t
Neprehliadnite

Japonsko začalo druhú fázu vypúšťania upravenej odpadovej vody z Fukušimy