Od 24. apríla, keď Slovinská demokratická strana (SDS) dovtedajšieho premiéra Janeza Janšu prehrala parlamentné voľby, vytiahol týždenník Demokracija do boja proti jeho nástupcovi Robertovi Golobovi, politickému nováčikovi a predsedovi ľavicového Hnutia Sloboda, píše Bellingcat.

Demokracija je pokladaná za hlásnu trúbu pravicovo-populistickej rétoriky, ktorou sa stal Janša známy. Týždenník už v máji varoval, že Golob „zavedie do škôl ideológiu LGBTI“. Demokrati okrem iného premiéra obviňujú, že chce „Slovinsko zaplaviť radikálnymi moslimskými migrantmi“.

Skutočnosť, že Janšovi podporovatelia v slovinských médiách environmentalistovi a liberálovi Golobovi nevedia prísť na chuť, asi nikoho neprekvapí, ale Demokracija a iné médiá napojené na SDS sa pri kritike nezastavili. Osvojili si totiž rétoriku a témy krajnej pravice a nadšene propagujú diela ultrapravicových extrémistov.

Veľká výmena

Týždenník nielenže uverejňuje rozhovory s neslávne známymi antisemitskými konšpirátormi a vodcami krajnej pravice (jeden takýto rozhovor si SDS zavesila aj na svoj oficiálny web), ale na jeho stránkach sa objavujú aj články propagujúce pravicovú nacionalistickú teóriu „veľkej výmeny“, ktorou sa už viac ako desaťročie nechávajú inšpirovať páchatelia ultrapravicových teroristických útokov a násilných trestných činov.

Antisemitizmus a nacizmus

Pred aprílovými parlamentnými voľbami uverejnila Demokracija článok, v ktorom odsúdila tzv. hlboký štát a v júni pridala rozhovor so „svetoznámym odborníkom na tzv. mimovládne organizácie“. Tým expertom nebol nikto iný ako americký extrémista, ktorý vystupuje pod menom Scott Howard.

Ešte v marci totiž týždenník uverejnil celú kapitolu z jeho knihy The Open Society Playbook – antisemitského traktátu, ktorý vyšiel v periférnom rasistickom nakladateľstve Antelop Hill Publishing. To dlhodobo otvorene propaguje myšlienky nacistických pohlavárov z čias Hitlerovej tretej ríše.

Slovinskí novinári bijú na poplach a dlhodobo poukazujú na prepojenie medzi ultrapravicovými extrémistami a neonacistami a Janšovou SDS. Prostredníctvom médií napojených na slovinských demokratov sa navyše extrémizmus postupne stáva súčasťou mainstreamu. A napriek Janšovej volebnej porážke mediálna mašinéria SDS pracuje aj ďalej na plné obrátky.

Spolu s Orbánom

Slovinci Demokraciju vo všeobecnosti pokladajú za tlačový orgán SDS. Tá je aj spoluvlastníkom vydavateľstva Nova Obzorja, kde týždenník vychádza. Väčšinovým vlastníkom vydavateľstva je však maďarská mediálna spoločnosť Ripost, ktorá je známa úzkym prepojením na tamojšiu vládnucu stranu Fidesz dlhoročného premiéra Viktora Orbána. Ripost má zároveň významný akciový podiel v pravicovej slovinskej mediálnej skupine Nova24TV, ktorú v roku 2016 založili členovia a priaznivci SDS.

Sám Janša, ktorý bol slovinským premiérom v rokoch 2004-8, 2012-13 a 2020-22, ale bol aj odsúdený za korupciu a rok strávil vo väzení, je známy aj svojím blízkym vzťahom s Orbánom či obdivom k bývalému americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi, ako aj protiimigračnými názormi.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke slovinský minister obrany Matej Tonin počas tlačovej konferencie so slovenským ministrom obrany Jaroslavom Naďom na Ministerstve obrany SR 17. marca 2022 v Bratislave. FOTO TASR - Pavel Neubauer
Neprehliadnite

Slovinská opozícia sa postavila proti výzve na prehodnotenie stanoviska ohľadom Ukrajiny