Elektroodpad je na Slovensku najrýchlejšie rastúcim typom odpadu. So zvyšujúcom sa počtom elektrospotrebičov, ktoré obsahujú batérie, tak prirodzene stúpa aj množstvo použitých batérií. V súvislosti s tým, že druhý septembrový týždeň sa v celej Európe nesie v duchu Európskeho týždňa recyklácie batérií, na to upozornila Asociácia priemyselných zväzov a dopravy.
Recyklácia batérií
„Tento týždeň nám pripomína, aká dôležitá je recyklácia batérií pre ochranu nášho životného prostredia a udržateľnú budúcnosť. Vyzýva nás všetkých, aby sme si zlepšili svoje návyky a zodpovedne nakladali s odpadom,“ zdôrazňuje. V roku 2021 sa na Slovensku vyzbieralo celkovo 953,5 ton použitých prenosných batérií a akumulátorov, čo predstavuje 47,3 percent z batérií uvedených na trh v rokoch 2019 až 2021.
V Európe sa každý deň uvedie na trh približne 13,3 milióna batérií, čo ročne predstavuje až 3,33 miliardy kusov. Z tohto množstva sa podarí vyzbierať a zrecyklovať asi tri štvrtiny. Najčastejšie používané typy batérií v bežných domácich zariadeniach tvoria alkalické a lítiové batérie. Prvé sa často nachádzajú v zariadeniach, ako sú hodiny, diaľkové ovládače, hračky a rôzne IT príslušenstvo, druhé sa používajú v mobilných telefónoch, tabletoch, notebookoch a inej prenosnej elektronike.
Nebezpečný odpad a cenné kovy
Batérie pritom predstavujú nebezpečný odpad. Pokiaľ končia v komunálnom odpade sú hrozbou pre prírodu aj ľudské zdravie. „Nesprávne zlikvidovaná batéria môže skratovať, prehriať sa a spôsobiť požiar alebo výbuch,“ upozorňuje asociácia. Mnoho ľudí si vôbec neuvedomuje, že batérie by mali pred vyhodením elektrospotrebičov odstrániť. Použité batérie môžu odovzdať na zberných dvoroch, do špeciálnych červeno-bielych kontajnerov alebo v obchodoch. Všetci predajcovia batérií na Slovensku sú povinní prijať použité batérie späť od spotrebiteľov.
Batérie zároveň obsahujú cenné kovy, ako sú zinok, lítium, železo, mangán, kobalt, nikel, meď a striebro. Recyklácia 100 kilogramov použitých batérií môže priniesť až 74 kilogramov týchto cenných kovov späť do obehu. Tento proces výrazne šetrí obmedzené prírodné zdroje a pomáha eliminovať environmentálne a zdravotné riziká. Batérie z priemyselného sektora tvoria v súčasnosti menší, ale rastúci podiel z celkového objemu recyklovaných batérií. S rozvojom elektromobility a priemyselného využívania batérií sa ale bude zvyšovať.